Isroil qo‘mondonligi ma’lumotiga ko‘ra, zarbalar «Hizbulloh»ga tegishli harbiy obyektlar va qo‘mondonlik markazlariga qaratilgan. Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi esa ikki kishi, jumladan bir bola halok bo‘lganini, sakkiz kishi yaralanganini ma’lum qildi.
"Hizbulloh" Isroilga raketa hujumi uyushtirganini rad etib, o‘t ochishni to‘xtatish kelishuviga rioya qilayotganini ta’kidladi. Shu bilan birga, Livan armiyasi mamlakat janubida raketa uchirishga mo‘ljallangan uchta moslamani yo‘q qilganini bildirdi.
Bu zarbalar AQSH va Fransiyaning o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha olib borayotgan muzokaralari davomida sodir bo‘ldi. Sulh shartlariga ko‘ra, Livan armiyasi janubdagi nazoratni kuchaytirishi, "Hizbulloh" jangchilarini shimolga olib chiqishi va Isroil harbiylari Livan hududidan chekinishi kerak.
Biroq Isroil "Hizbulloh" kuchlarini qayta qurollanishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun zarbalarni davom ettirishini bildirgan. Bu voqealar Isroilning G‘azo sektorida "Xamas"ga qarshi harbiy harakatlarni qayta boshlaganidan bir necha kun o‘tib sodir bo‘ldi.

The conflict between Israel and Lebanon has escalated again.
The Israeli army carried out airstrikes on the positions of the "Hezbollah" movement in southern Lebanon. These attacks were carried out following the firing of rockets from Lebanon towards Israel, reports "Zamon.uz".
According to the Israeli command, the strikes targeted military facilities and command centers belonging to "Hezbollah". The Lebanese Ministry of Health announced that two people, including one child, were killed and eight people were injured.
"Hezbollah" denied launching rocket attacks on Israel, emphasizing its adherence to the ceasefire agreement. Meanwhile, the Lebanese army announced the destruction of three devices intended for launching rockets in the south of the country.
These strikes occurred during the negotiations for a ceasefire conducted by the USA and France. According to the terms of peace, the Lebanese army should strengthen control in the south, move "Hezbollah" fighters north, and Israeli military forces should withdraw from Lebanese territory.
However, Israel has indicated it will continue the strikes to prevent the rearmament of "Hezbollah" forces. These events happened several days after Israel resumed military operations against "Hamas" in the Gaza Strip.