O‘zbek elitasi xorijdan uy sotib olishda peshqadam
Chet el fuqarolari, asosan, Moskva va Sankt-Peterburgda hashamatli uy-joylar xarid qilgan. Jami savdoning 20% norezidentlar hisobiga to‘g‘ri kelmoqda.
Rossiyada hashamatli uy-joy sotib olish bo‘yicha o‘zbekistonliklar top uchlikka kirgan. 2024 yilda norezidentlar xarid qilgan hashamatli uy-joylarning 15 foizi O‘zbekiston fuqarolariga to‘g‘ri keldi.
Birinchi o‘rinda belaruslar (21%), ikkinchi o‘rinda qozog‘istonliklar (18%) turibdi. Keyingi o‘rinlari Tojikiston va (10%) va Turkmaniston fuqarolari (10%) egallagan.
E’tiborli jihati, xorijlik xaridorlar ko‘chmas mulkni odatda biznes yoki komfort plyus darajasidagi uy-joy majmualaridan, naqd pulga sotib olishmoqda.

According to Evgeny Shavnev, the CEO of the “Flip” investment company working in the Russian real estate market, told «Izvestiya» newspaper, starting from September 2024, the volume of residential property purchases by foreigners in Russia has increased.
Foreign citizens, mainly, have been purchasing luxury properties in Moscow and Saint Petersburg. Non-residents account for 20% of the total sales.
Uzbekistanis have entered the top three nationalities purchasing luxury homes in Russia. In 2024, 15 percent of the luxury homes bought by non-residents were purchased by citizens of Uzbekistan.
Belarusians (21%) hold the first place, followed by Kazakhstanis (18%) in the second place. The next positions are occupied by citizens of Tajikistan (10%) and Turkmenistan (10%).
An interesting point is that foreign buyers usually purchase real estate in cash from either business class or comfort plus class residential complexes.