Sirdaryo viloyatida 5,7 mlrd so‘mlik tabiiy gazdan noqonuniy foydalangan metan “zapravka”ga aloqador shaxslar tekshiruvga kelgan “O‘zenergoinspeksiya” xodimining mashinasiga giyohvand modda tashlab ketgani fosh etildi. Bu haqda “O‘zenergoinspeksiya” xabar berdi.
Qayd etilishicha, joriy yilning 8 fevral kuni “O‘zenergoinspeksiya” markaziy apparati mutaxassislari tomonidan Sirdaryo viloyati, Sirdaryo tumanida joylashgan “P.M.G.” MCHJga qarashli AGTKSHDA nazorat tadbiri o‘tkazilgan.
Mutaxassislar tomonidan AGTKSHning gaz hisoblagichini ko‘zdan kechirishga borilganda, shoxobchaning gaz hisoblagichi o‘rnatilgan xonadan noma’lum shaxs qo‘lida har xil kabellar bilan chiqib, ushbu joydan qochib ketgan. Shundan so‘ng, gaz hisoblagich ko‘zdan kechirilganda hisoblagichning aloqa tarmog‘i uzilmaganligi kuzatilib, hisoblagichga tashqi ta’sir ko‘rsatilgani shubha qilinib, hisoblagich konfiguratsiyalarini tekshirtirish uchun yechib olinishi bildirilganda, AGTKSH rahbarlari tomonidan to‘sqinlik qilingan va hisoblagichni yechib olishga qarshilik ko‘rsatilgan.
Shu vaqtda kutilmaganda Sirdaryo tumani IIB tezkor vakili kelib, “O‘zenergoinspeksiya” mutaxassisi A.N.ga tegishli avtomashinani ko‘zdan kechirib, shubhali ravishda noma’lum modda topib, voqeya joyidan mutaxassisni olib ketgan.
Ushbu holat yuzasidan huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvlarga ko‘ra, AGTKSH tegishli shaxslar tomonidan qasddan uyushtirgani aniqlangan.
Qolaversa, tadbir davomida, jamiyatga qarashli gaz hisoblash uskunasini ma’lumotlar bazasiga tashqi ta’sir ko‘rsatilganligi ham aniqlangan.
Dastlabki hisob-kitoblariga asosan davlat manfaatlariga yetkazilgan zarar miqdori 5 mlrd 740 mln so‘mni (2,2 mln m3) tashkil etgan.
Aniqlangan holat yuzasidan to‘plangan hujjatlar huquqiy baho berish uchun prokuratura organiga yuborilgan.
Ma’lumot uchun, ushbu tadbirkorlik subyektida tabiiy gazdan noqonuniy foydalanish takroran sodir etilgan bo‘lib, ya’ni inspeksiya mutaxassisi tomonidan 2024 yilda mazkur AGTKSH rahbariga qarashli Sirdaryo viloyatida joylashgan 2 ta AGTKSHda (“S.A.L.” va “M.G.” MCHJlar) tabiiy gazdan noqonuniy foydalanish holatlarini aniqlab, jami 28,3 mlrd so‘mlik zarar hisob-kitob qilingan.

A vehicle belonging to an employee of "Uzenergoinspektsiya" who came to inspect a gas station in Syrdarya was tampered with by placing narcotic substances inside.
It was exposed that 5.7 billion UZS worth of natural gas was illegally used at the "Methane filling" station.
Image of 'A vehicle belonging to an employee of "Uzenergoinspektsiya" who came to inspect a gas station in Syrdarya was tampered with by placing narcotic substances inside.'
In the Syrdarya region, individuals associated with a methane "filling station" that illegally used natural gas worth 5.7 billion UZS were exposed for throwing a narcotic substance into the car of an "Uzenergyinspection" employee who came for an inspection. This was reported by "Uzenergyinspection".
It is noted that on February 8 of this year, a control event was held at the AGTKSDA belonging to "P.M.G." LLC in the Syrdarya district of the Syrdarya region by specialists of the central apparatus of "Uzenergyinspection".
When specialists went to examine the gas meter of the AGTKS, an unknown person holding various cables exited the room where the gas meter was installed and fled the scene. Subsequently, when the gas meter was examined, and it was observed that its communication network was not disconnected, suspecting external interference, the decision to open and inspect the meter's configurations was met with obstruction from the leaders of the AGTKSH and resistance to opening the meter was shown.
Unexpectedly at that time, a rapid response representative of the Syrdarya district Department of Internal Affairs arrived, inspected the car belonging to Uzenergyinspection specialist A.N., and upon finding a suspicious substance, took the specialist away from the scene.
According to investigations conducted by law enforcement agencies concerning this incident, it was determined that the act was deliberately organized by relevant individuals of AGTKSH.
Furthermore, during the event, it was also identified that an external influence was exerted on the gas metering device's database owned by the society.
Based on preliminary calculations, the damage incurred to the state interests amounted to 5 billion 740 million UZS (2.2 million m3).
The documents gathered regarding the identified case have been sent to the prosecutorial bodies for legal assessment.
For information, this incident of illegal use of natural gas had been repeated at this business entity, i.e., in 2024, an inspector specialist identified cases of illegal use of natural gas at 2 AGTKSHs belonging to the leader of the AGTKSH in the Syrdarya region ("S.A.L." and "M.G." LLCs), calculating a total damage of 28.3 billion UZS.