Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi Orient Finans Termiz filialiga ish qo‘zg‘atib, jarimaga tortdi.
Ma’lum qilinishicha, qo‘mitaga Orient Finans xususiy aksiyadorlik tijorat banki Termiz filiali tomonidan Surxondaryo viloyati Termiz shahrida o‘rnatilgan tashqi reklama vositalarini qonuniyligi yuzasidan murojaat kelib tushgan.
Mazkur murojaatni o‘rganish jarayonida, Orient Finans Termiz filiali tomonidan Termiz shahri Hakim at-Termiziy ko‘chasidagi bank ofisi oldida o‘rnatilgan tashqi reklama vositalarini o‘rnatish huquqini beruvchi hujjatlari (pasport, guvohnoma, ruxsatnoma va huquqni belgilovchi boshqa hujjatlar) mavjud emasligi hamda reklama axborotini tarqatish bo‘yicha mahalliy hokimliklar bilan belgilangan tartibda shartnomalar imzolanmasdan kelingani aniqlandi.
Yuqoridagilarni inobatga olib, “Reklama to‘g‘risida”gi qonun 24 va 25-moddalari hamda Vazirlar Mahkamasining “Tashqi reklama bozorini tartibga solish to‘g‘risida”gi 104-sonli qarori bilan tasdiqlangan nizom talablari buzilishi alomatlari yuzasidan Orient Finans Termiz filialiga nisbatan belgilangan tartibda ish qo‘zg‘atilib, natijasi bo‘yicha moliyaviy jarima qo‘llanildi.

It has been reported to the committee by the Orient Finance private joint-stock commercial bank Termez branch about the legality of outdoor advertising installed in the city of Termez, Surkhandarya region.
During the investigation of this appeal, it was found that the Orient Finanz Termez branch did not have documents authorizing the installation of outdoor advertising (passport, certificate, permit, and other legal documents) in front of the bank office on Hakim at-Termezi street in the city of Termez, and agreements with local governments were not signed in the established order..
Taking into account the above, taking into account the signs of violation of the requirements of the Law "On Advertising" articles 24 and 25, and the regulations approved by the Decree of the Cabinet of Ministers No. 104 "On Regulation of the Outdoor Advertising Market", a case was initiated against the Orient Finans Termez branch in the established order a financial penalty was applied.