Шимолий Корея АҚШ ва Исроилнинг Эрон ҳудудида олиб борган ҳарбий операциясини кескин қоралади. Бу ҳақда Zamon.uz хабар берди.
Баёнотда таъкидланишича, АҚШнинг фаол қўллаб-қувватлови остида амалга оширилган Исроилнинг Эронга қарши ҳарбий ҳужуми ҳамда унга қўшилган АҚШнинг ҳарбий ҳаракатлари ноқонуний тажовузкорлик ва давлат суверенитетини қўпол равишда бузиш сифатида баҳоланган.
“Биз ўзининг худбин ва гегемонлик амбицияларига эришиш учун ҳарбий куч ишлатишдан тортинмаётган АҚШ ва Исроилнинг шармандали ҳамда босқинчилик хатти-ҳаракатларини қатъий қоралаймиз”, дейилади баёнотда.
Шимолий Корея, шунингдек, АҚШнинг бундай сиёсати дунё тинчлиги ва барқарорлигига жиддий таҳдид солаётганини таъкидлаб, назорат қилиб бўлмайдиган “қаттиққўл ва ўзбошимча амалиётлар” Яқин Шарқдан ташқарида ҳам сиёсий, иқтисодий ва геосиёсий оқибатларга олиб келиши мумкинлигидан огоҳлантирди.

North Korea sharply condemns the military operation conducted by the US and Israel on Iranian territory. Zamon.uz reported on this.
The statement emphasizes that Israel's military attack against Iran, carried out with active US support, and the accompanying US military actions, are assessed as illegal acts of aggression and a gross violation of state sovereignty.
"We strongly condemn the disgraceful and aggressive actions of the US and Israel, who do not hesitate to use military force to achieve their selfish and hegemonic ambitions," the statement says.
North Korea also stressed that such US policy poses a serious threat to world peace and stability, warning that uncontrollable "high-handed and arbitrary practices" could lead to political, economic, and geopolitical consequences beyond the Middle East.