Унга кўра, Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди, фақат 15-17 январда баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлади. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Ғарбий шамол йўналишини ўзгартириб, шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, 12-13 январда баъзи жойларда 12-17 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 12-14 январда 2 даража совуқ-3 даража илиқ, 15-16 январда 0-5 даража совуқ, 17-18 январда 2-7 даража совуқ, кундузи 12-13 январда 7-12 даража илиққача кўтарилади, 14 январда 3-8 даража илиқ бўлади, 15-18 январда 2 даража совуқ-3 даража илиққача пасаяди.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди, 15-17 январда баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлиши мумкин. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Ғарбий шамол йўналишини ўзгартириб, шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, 13 январда баъзи жойларда 12-17 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 12-14 январда 2-7 даража илиқ бўлади, 15-18 январда 3 даража совуқ-2 даража илиққача пасаяди, кундузи 12 январда 11-16 даража илиқ, 13-14 январда 13-18 даража илиқ, 15-18 январда 2-7 даража илиққача пасаяди.
Тошкент, Самарқанд, Жиззах, Сирдарё вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди, фақат 12, 15 январда баъзи жойларда ёмғир ёғиши мумкин, 16-17 январда баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлиши мумкин. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, 13 январда баъзи жойларда 12-17 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 12-14 январда 0-5 даража илиқ, 15 январда 2-7 даража илиқ бўлади, 16-18 январда 2 даража совуқ-3 даража илиққача пасаяди, кундузи 12 январда 8-13 даража илиқ, 13-14 январда 10-15 даража илиқ бўлади, 15-18 январда 2-7 даража илиққача пасаяди.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди, фақат 16-17 январда баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлиши мумкин. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 12-15 январда 3-8 даража илиқ бўлади, 16-18 январда 2 даража совуқ- 3 даража илиққача пасаяди, кундузи 12 январда 13-18 даража илиқ, 13-14 январда 15-20 даража илиқ бўлади, 15-18 январда 5-10 даража илиққача пасаяди.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди, фақат 16-17 январда баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлиши мумкин. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2 даража совуқ-3 даража илиқ, кундузи 12-14 январда 7-12 даража илиқ бўлади, 15-18 январда 2-7 даража илиққача пасаяди.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди, фақат 12, 16-17 январда баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлиши мумкин. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 11-16 январда 2 даража совуқ-3 даража илиқ бўлади, 17-18 январда 2-7 даража совуққача пасаяди, кундузи 112 январда 3-8 даража илиқ, 13-14 январда 5-10 даража илиқ бўлади, 15-18 январда 3 даража совуқ-2 даража илиққача пасаяди.

According to forecasts, the weather in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region will be changeable, precipitation is not expected, but on January 15-17 there will be precipitation (rain, snow) in some places. Fog is possible in some areas. The westerly wind will change direction and blow from the east at 7-12 m/s, and on January 12-13 it may increase to 12-17 m/s in some places. The temperature at night on January 12-14 will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, on January 15-16 it will be 0-5 degrees below zero, on January 17-18 it will be 2-7 degrees below zero; during the day on January 12-13 it will rise to 7-12 degrees above zero, on January 14 it will be 3-8 degrees above zero, and on January 15-18 it will drop to 2 degrees below zero to 3 degrees above zero.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable, precipitation is not expected, but on January 15-17 there may be precipitation (rain, snow) in some places. Fog is possible in some areas. The westerly wind will change direction and blow from the east at 7-12 m/s, and on January 13 it may increase to 12-17 m/s in some places. The temperature at night on January 12-14 will be 2-7 degrees above zero, on January 15-18 it will drop to 3 degrees below zero to 2 degrees above zero; during the day on January 12 it will be 11-16 degrees above zero, on January 13-14 it will be 13-18 degrees above zero, and on January 15-18 it will drop to 2-7 degrees above zero.
In Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will be changeable, precipitation is not expected, but rain is possible in some places on January 12 and 15, and precipitation (rain, snow) is possible in some places on January 16-17. Fog is possible in some areas. The easterly wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s, and on January 13 it may increase to 12-17 m/s in some places. The temperature at night on January 12-14 will be 0-5 degrees above zero, on January 15 it will be 2-7 degrees above zero, on January 16-18 it will drop to 2 degrees below zero to 3 degrees above zero; during the day on January 12 it will be 8-13 degrees above zero, on January 13-14 it will be 10-15 degrees above zero, and on January 15-18 it will drop to 2-7 degrees above zero.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changeable, precipitation is not expected, but on January 16-17 there may be precipitation (rain, snow) in some places. Fog is possible in some areas. The easterly wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s. The temperature at night on January 12-15 will be 3-8 degrees above zero, on January 16-18 it will drop to 2 degrees below zero to 3 degrees above zero; during the day on January 12 it will be 13-18 degrees above zero, on January 13-14 it will be 15-20 degrees above zero, and on January 15-18 it will drop to 5-10 degrees above zero.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, precipitation is not expected, but on January 16-17 there may be precipitation (rain, snow) in some places. Fog is possible in some areas. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero; during the day on January 12-14 it will be 7-12 degrees above zero, and on January 15-18 it will drop to 2-7 degrees above zero.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be changeable, precipitation is not expected, but on January 12 and 16-17 there may be precipitation (rain, snow) in some places. Fog is possible in some areas. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night on January 11-16 will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, on January 17-18 it will drop to 2-7 degrees below zero; during the day on January 12 it will be 3-8 degrees above zero, on January 13-14 it will be 5-10 degrees above zero, and on January 15-18 it will drop to 3 degrees below zero to 2 degrees above zero.