Туркиянинг Ялова вилоятида полиция ва ИШИД жангарилари ўртасида содир бўлган отишма оқибатида уч нафар полициячи ҳалок бўлди. Бу ҳақда мамлакат Ички ишлар вазири Али Ерлиқоя маълум қилди.
Маълум қилинишича, тўқнашув террорчиликда гумон қилинган шахслар яширинган уйга полиция бостириб кирган пайтда бошланган. Операция давомида олти нафар жангари йўқ қилинган, саккиз нафар полиция ходими ва бир нафар қўриқчи турли жароҳатлар олган.
Бинода бўлган беш нафар аёл ва олти нафар бола хавфсиз тарзда эвакуация қилинган. Операция маҳаллий вақт билан тунги соат 2:00 да бошланиб, эрталаб 9:40 да якунланган.
Ички ишлар вазирининг таъкидлашича, ушбу рейд ИШИД’га қарши Туркиянинг 15 вилоятида бир вақтнинг ўзида ўтказилган кенг кўламли аксилтеррор тадбирларидан бири ҳисобланади.

In Turkey, three police officers were killed in an operation against ISIS.
In the Yalova province, six militants were eliminated and several police officers were injured in a shootout that occurred during a raid against terrorists.
Image of 'In Turkey, three police officers were killed in an operation against ISIS.'
Three police officers were killed as a result of a shootout between police and ISIS militants in Turkey's Yalova province. This was announced by the country's Minister of Internal Affairs, Ali Yerlikaya.
It is reported that the clash began when police raided a house where individuals suspected of terrorism were hiding. During the operation, six militants were eliminated, and eight police officers and one guard sustained various injuries.
Five women and six children present in the building were safely evacuated. The operation started at 2:00 AM local time and concluded at 9:40 AM.
According to the Minister of Internal Affairs, this raid is considered one of the large-scale anti-terrorism measures simultaneously carried out in 15 provinces of Turkey against ISIS.