Исроил ва АҚШ Эронга нисбатан янги ҳарбий зарбаларни муҳокама қилмоқда
Исроил Бош вазири АҚШ президенти билан Эронга қарши эҳтимолий янги ҳарбий амалиётларни муҳокама қилишни режалаштирмоқда.
'Исроил ва АҚШ Эронга нисбатан янги ҳарбий зарбаларни муҳокама қилмоқда'ning rasmi
NBC News хабарига кўра, Исроил Бош вазири Бинямин Нетаняху АҚШ Президенти Дональд Трампни Эрон баллистик ракеталар дастурини кенгайтираётгани ҳақида огоҳлантирмоқчи ва бунга жавобан янги зарбалар зарурлигини асослаб бермоқчи.
Исроил томони Теҳрон баллистик ракеталар ишлаб чиқариш ҳажмини ойига 3 мингтагача етказиши мумкинлигидан хавотир билдирмоқда. Шунингдек, Эрон АҚШ июнь ойида зарба берган уранни бойитиш объектларини тиклаётгани ҳақидаги маълумотлар ҳам хавотир уйғотмоқда.
Манбаларга кўра, Трамп ва Нетаняху декабрь охирида АҚШнинг Флорида штатидаги Мар-а-Лаго қароргоҳида учрашиши мумкин. Ушбу учрашувда Эрон ҳаракатлари нафақат Исроил, балки бутун минтақа ва АҚШ манфаатлари учун таҳдид экани муҳокама қилиниши кутилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, жорий йил июнь ойида Эрон–Исроил можаросига АҚШ ҳам қўшилиб, Эрондаги Фордо, Натанз ва Исфахон ядровий объектларига зарба берган эди.

Israel and the US are discussing new military strikes against Iran.
Israel's Prime Minister is planning to discuss potential new military operations against Iran with the US President.
Image of 'Israel and the US are discussing new military strikes against Iran.'
According to NBC News, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu intends to warn US President Donald Trump about Iran expanding its ballistic missile program and to justify the necessity of new strikes in response.
The Israeli side has expressed concern over the possibility that Tehran could increase its ballistic missile production capacity to up to 3,000 per month. Furthermore, reports that Iran is restoring the uranium enrichment facilities struck by the US in June are also causing concern.
According to sources, Trump and Netanyahu could meet at the Mar-a-Lago resort in Florida at the end of December. This meeting is expected to discuss how Iran's actions pose a threat not only to Israel but to the entire region and US interests.
We recall that in June of this year, the US also joined the Iran-Israel confrontation by striking Iran's nuclear facilities at Fordow, Natanz, and Isfahan.