“Ўзгидромет” бугун, 5 декабрь куни кузатиладиган об-ҳаво маълумотини эълон қилди.
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво ўзгарувчан бўлади, кечаси ва эрталаб бироз ёмғир ёғади, туман тушиши мумкин. Кундузи ёғингарчилик кутилмайди. Шамол ғарбдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2-4 даража илиқ, кундузи 9-11 даража илиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2-7 даража совуқ, кундузи 3-8 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2 даража совуқ, 3 даража илиқ, кундузи 6-11 даража илиқ бўлади.
Тошкент, Самарқанд, Сирдарё, Жиззах вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, кечаси ва эрталаб баъзи жойларда бироз ёмғир ёғади, туман тушиши мумкин. Шамол ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқ, баъзи жойларда 2 даража совуқ, кундузи 6-11 даража илиқ бўлади.
Қашқадарё вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 8-13 даража илиқ бўлади.
Сурхондарё вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, айрим жойларда бироз ёмғир ёғиши мумкин. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 8-13 даража илиқ бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда бироз ёмғир ёғади, туман тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 3 даража совуқ, 2 даража илиқ, кундузи 6-11 даража илиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлади, туман тушиши мумкин. Шамол ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси ва кундузи 2 даража совуқ, 3 даража илиқ бўлади.

"Uzgidromet" announced the weather forecast for today, December 5.
According to forecasts, the weather in Tashkent city will be changeable, with some rain at night and in the morning, fog is possible. Precipitation is not expected during the day. The wind will blow from the west at 3-8 m/s. The temperature at night will be 2-4 degrees above zero, during the day 9-11 degrees above zero.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees below zero, during the day 3-8 degrees above zero.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, during the day 6-11 degrees above zero.
In Tashkent, Samarkand, Syrdarya, and Jizzakh regions, the weather will be changeable, with some rain in some places at night and in the morning, fog is possible. The wind will blow from the west at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, in some places 2 degrees below zero, during the day 6-11 degrees above zero.
In Kashkadarya region, the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the west at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 8-13 degrees above zero.
In Surkhandarya region, the weather will be changeable, with some rain possible in some places. Fog is possible in some places. The wind will blow from the west at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 8-13 degrees above zero.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, with some rain in some places, fog is possible. The eastern wind direction will change, blowing from the west at 5-10 m/s. The temperature at night will be 3 degrees below zero to 2 degrees above zero, during the day 6-11 degrees above zero.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be changeable, in some places there will be precipitation (rain, snow), fog is possible. The wind will blow from the west at 7-12 m/s. The temperature at night and during the day will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero.