Исроил Ливан жанубидаги “Ҳизбуллоҳ” нишонларига яна зарбалар берди
18 ноябрь куни Исроил армияси Ливан жанубида жойлашган “Ҳизбуллоҳ” ҳаракатига тегишли ҳарбий объектларга ҳаводан зарбалар йўллади.
'Исроил Ливан жанубидаги “Ҳизбуллоҳ” нишонларига яна зарбалар берди'ning rasmi
Исроил Мудофаа кучларининг маълум қилишича, зарбалар Ливан жанубидаги “Ҳизбуллоҳ”нинг ҳарбий объектларига қаратилган. Ҳарбий самолётлар Сур шаҳри атрофидаги икки аҳоли пунктига ҳаво ҳужуми уюштирган.
Ливан томони Берған Дейр-Кифа ва Шуҳур аҳоли пунктлари ҳужумға учраганини тасдиқлаган, аммо талафотлар ҳақида ҳали расмий маълумот берилмаган.
18 ноябрь куни кечқурун Исроил Ливандаги Сайда шаҳрида жойлашган Айн-ал-Ҳилве қочқинлар лагерини ҳам ҳаводан ўққа тутган — ҳужум натижасида 13 киши ҳалок бўлган.
Шунингдек, Исроил авиацияси Айната ва Тайр-Фелсай шаҳарларига ҳам зарбалар бергани ҳақида маълум қилинган.
Маълумотларга кўра, 2024 йил 27 ноябрда имзоланган ўт очишни тўхтатиш келишувига қарамай, Исроил уни 4,5 минг мартадан ортиқ бузган. Бундай ҳужумлар оқибатида юзлаб тинч фуқаролар ҳалок бўлган ва жароҳатланган.
Эслатиб ўтамиз, Исроилнинг Ливанга қарши амалиётлари 2023 йил октябридан бери давом этиб келмоқда ва 2024 йил сентябрида кенг кўламли урушга айланган. Қонли тўқнашувлар натижасида 4 мингдан ортиқ одам ҳалок бўлиб, 17 мингга яқин киши жароҳат олган.
Исроил ҳозиргача Ливан ҳудудида эгаллаб турган 5 та тепаликни ўз назоратида сақлаб турибди.
'Дунё бўйича қашшоқлик чегарасида яшаётган болалар неча нафарга етгани очиқланди'ning rasmi
Дунё Бугун 15:41
Дунё бўйича қашшоқлик чегарасида яшаётган болалар неча нафарга етгани очиқланди
Энг юқори кўрсаткичлар Африка ва Жанубий Осиёда қайд этилган.
Дунё Бугун 11:04
'Қозоғистонда вирус кескин ошди'ning rasmi
Дунё Бугун 10:18
Қозоғистонда вирус кескин ошди
Бир қанча мактаблар масофавий таълимга ўтди.
'Путин: “Ўртача умр давомийлигини 150 йилга етказиш мумкин”'ning rasmi
Дунё Бугун 09:41
Путин: “Ўртача умр давомийлигини 150 йилга етказиш мумкин”
Россия президенти сунъий интеллект ва замонавий технологиялар инсоний умрни жиддий узайтириш имконини бераётганини айтиб, 150 йил яшаш эҳтимолини ҳам тилга олди.
'АҚШ Саудияни “НАТОдан ташқаридаги асосий иттифоқчи” деб эълон қилди'ning rasmi
Дунё 19.11.2025 20:34
АҚШ Саудияни “НАТОдан ташқаридаги асосий иттифоқчи” деб эълон қилди
Трамп Саудия билан стратегик мудофаа шартномасини имзолаб, Қиролликка расман MNNA — “НАТОдан ташқаридаги асосий иттифоқчи” мақомини берди.
'Cloudflare’даги узилиш Facebook, X ва ChatGPT фаолиятини издан чиқарди'ning rasmi
Дунё 19.11.2025 17:57
Cloudflare’даги узилиш Facebook, X ва ChatGPT фаолиятини издан чиқарди
Техник носозлик сабаб Cloudflare орқали ишлайдиган бир қатор йирик платформалар дунё бўйлаб вақтинча ишламай қолди.

On November 18, the Israeli army launched airstrikes on military facilities belonging to the Hezbollah movement located in southern Lebanon.
Image of 'Israel struck Hezbollah targets in southern Lebanon again.'
According to the Israel Defense Forces, the strikes targeted Hezbollah's military facilities in southern Lebanon. Military aircraft carried out an air attack on two populated areas around the city of Sur.
The Lebanese side confirmed that the populated areas of Berghan, Deir-Kifa, and Shuhur were attacked, but no official information about the casualties has been provided yet.
On the evening of November 18, Israel also targeted the Ain al-Hilweh refugee camp located in the city of Sidon, Lebanon, from the air—the attack resulted in the deaths of 13 people.
It was also reported that Israeli aircraft carried out strikes on the cities of Ainata and Tayr-Felsay.
According to reports, despite the ceasefire agreement signed on November 27, 2024, Israel has violated it more than 4,500 times. As a result of such attacks, hundreds of civilians have been killed and injured.
We remind you that Israel's operations against Lebanon have been ongoing since October 2023 and escalated into a large-scale war in September 2024. As a result of the bloody clashes, more than 4,000 people have been killed and nearly 17,000 injured.