Қозоғистонда вирус кескин ошди
Қозоғистон Соғлиқни сақлаш вазири Оқмарал Алназарованинг маълумот беришича, ўтган ҳафта касалланиш даражаси ўтган мавсумнинг худди шу даврига нисбатан 16 фоизга ошган. 1 сентябрдан буён мамлакатда 1,4 миллионга яқин ОРВИ ҳолати қайд этилган бўлиб, уларнинг 66 фоизини 14 ёшгача бўлган болалар ташкил этмоқда.
Мамлакат бўйлаб риновирус, параинфлуэнза, аденовирус, бокавирус, коронавирус, РС-вирус ва метапневмовирус кенг тарқалган. Шунингдек, болалар ва ҳомиладор аёллар учун хавфли ҳисобланган “Гонконг гриппи” штамми ҳам аниқланган — мавсум бошидан буён қарийб 600 та ҳолат қайд этилган.
Шарқий Қозоғистон, Абай ва Қўстанай вилоятларида бир қатор мактаблар вақтинчи масофавий таълимга ўтказилмоқда. Шарқий Қозоғистонда 23 мактабнинг 169 та синфида 3 мингдан ортиқ ўқувчи уйдан таълим олмоқда. Абай вилоятида ҳам ОРВИ билан касалланган болалар сони ортиши ортидан айрим синфлар онлайн ўқишга ўтказилган. Қўстанай вилоятида эса 72 та синфда дарслар бекор қилинган.
Бош вазир Ўлжас Бектенов Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва маҳаллий ҳокимиятларга тиббий ёрдам сифатини кучайтириш юзасидан кўрсатма берди.
Дунё Бугун 11:04
'Путин: “Ўртача умр давомийлигини 150 йилга етказиш мумкин”'ning rasmi
Дунё Бугун 09:41
Путин: “Ўртача умр давомийлигини 150 йилга етказиш мумкин”
Россия президенти сунъий интеллект ва замонавий технологиялар инсоний умрни жиддий узайтириш имконини бераётганини айтиб, 150 йил яшаш эҳтимолини ҳам тилга олди.
'АҚШ Саудияни “НАТОдан ташқаридаги асосий иттифоқчи” деб эълон қилди'ning rasmi
Дунё 19.11.2025 20:34
АҚШ Саудияни “НАТОдан ташқаридаги асосий иттифоқчи” деб эълон қилди
Трамп Саудия билан стратегик мудофаа шартномасини имзолаб, Қиролликка расман MNNA — “НАТОдан ташқаридаги асосий иттифоқчи” мақомини берди.
'Cloudflare’даги узилиш Facebook, X ва ChatGPT фаолиятини издан чиқарди'ning rasmi
Дунё 19.11.2025 17:57
Cloudflare’даги узилиш Facebook, X ва ChatGPT фаолиятини издан чиқарди
Техник носозлик сабаб Cloudflare орқали ишлайдиган бир қатор йирик платформалар дунё бўйлаб вақтинча ишламай қолди.
'Шимолий Кореяда “кибрланган” тадбиркорлар очиқ қатл этилди'ning rasmi
Дунё 19.11.2025 16:12
Шимолий Кореяда “кибрланган” тадбиркорлар очиқ қатл этилди
Пхеньянда ўтказилган қатлни 200 дан ортиқ одам, жумладан болалар ҳам мажбуран томоша қилгани айтилади.
'Роналду Оқ уйда: Трамп Саудия валиаҳди учун шоҳона зиёфат уюштирди'ning rasmi
Дунё 19.11.2025 11:59
Роналду Оқ уйда: Трамп Саудия валиаҳди учун шоҳона зиёфат уюштирди
Португалиялик юлдуз Криштиану Роналду Саудия валиаҳд шаҳзодасининг АҚШга ташрифи муносабати билан Дональд Трамп Оқ уйда ташкил этган тантанали кечки овқатда иштирок этди.

The virus surged sharply in Kazakhstan.
According to Kazakhstan's Minister of Healthcare, Akmaral Alnazarova, the incidence rate last week increased by 16 percent compared to the same period last season. Since September 1, nearly 1.4 million cases of ARVI have been registered in the country, with children under 14 years of age accounting for 66 percent of them.
Rhinovirus, parainfluenza, adenovirus, bocavirus, coronavirus, RS virus, and metapneumovirus have been widespread across the country. Furthermore, the "Hong Kong flu" strain, considered dangerous for children and pregnant women, has also been identified—with nearly 600 cases registered since the start of the season.
In East Kazakhstan, Abai, and Kostanay regions, a number of schools have temporarily switched to distance learning. In East Kazakhstan, more than 3,000 students from 169 classes across 23 schools are studying from home. In Abai region, some classes have also switched to online learning due to an increase in the number of children sick with ARVI. In Kostanay region, classes have been canceled in 72 classes.
Prime Minister Olzhas Bektenov has given instructions to the Ministry of Healthcare and local authorities to strengthen the quality of medical care.