Мексикада ҳукуматга қарши намойишлар бошланди
Минглаб одамлар намойишга чиққан. Тўқнашувлар оқибатида камида 120 киши яраланган. Улардан 100 нафари полициячи эканлиги айтилмоқда.
'Мексикада ҳукуматга қарши намойишлар бошланди'ning rasmi
Шанба куни минглаб намойишчилар зўравон жиноятчилик ва президент Клаудия Шейнбаум сиёсатига норозилик билдириш учун Мексика пойтахти бўйлаб юриш қилди.
Давлат раҳбари мамлакатнинг бошқа шаҳарларида ҳам бўлиб ўтган юришлар унинг ҳукуматига қарши бўлган ўнг қанот сиёсатчилар томонидан молиялаштирилганини айтди.
Пойтахтдаги митинг Z авлоди ёшлар гуруҳлари томонидан уюштирилди ва бошқа нарсалар қатори картелларга қарши қаттиқ чоралар кўришга чақирган Уруапан мери Карлос Мансонинг яқинда ўлдирилганига қарши норозилик билдирган фуқаролар томонидан қўллаб-қувватланди.
Намойишчилар Шеинбаум истиқомат қиладиган Миллий саройни ҳимоя қилувчи тўсиқнинг бир қисмини бузиб ташлашди. Мажмуани қўриқлаётган полиция оломонга қарши кўздан ёш оқизувчи газ ишлатган.
Расмийлар талончилик ва ҳужум каби жиноятлар учун 20 кишини ҳибсга олди, деди Мехико шаҳри хавфсизлик бошлиғи Пабло Васкес журналистларга.
Намойишчилар “Биз ҳаммамиз Карлос Мансомиз” деган ёзувларни қўл силкитган, бошқалари эса унга ҳурмат сифатида ковбой шляпа кийган.
'Россия Сибир дарёларини Ўзбекистонга йўналтириш бўйича лойиҳани ўрганмоқда'ning rasmi
Дунё 14.11.2025 17:41
Россия Сибир дарёларини Ўзбекистонга йўналтириш бўйича лойиҳани ўрганмоқда
Қиймати 100 млрд доллардан ошиши мумкин бўлган қувур тизими таклиф этилмоқда.
'Россия рус тили расмий тил бўлган давлатларнинг ҳайдовчилик гувоҳномасини тан олмоқчи'ning rasmi
Дунё 14.11.2025 16:00
Россия рус тили расмий тил бўлган давлатларнинг ҳайдовчилик гувоҳномасини тан олмоқчи
Ҳозирги қонунчиликка кўра, хорижий гувоҳномалар Россияда тан олинади, аммо улар рус тилига таржима қилиниб, нотариал тасдиқланган бўлиши шарт.
'NASA Марсга йўл олди: “New Glenn” муваффақиятли учирилди'ning rasmi
Дунё 14.11.2025 15:27
NASA Марсга йўл олди: “New Glenn” муваффақиятли учирилди
Blue Origin ракетаси Марсга йўналтирилган икки зондни орбитага чиқарди.
'Андижонда собиқ профилактика инспектори иштирокида ЙТҲ содир бўлди'ning rasmi
Дунё 14.11.2025 14:54
Андижонда собиқ профилактика инспектори иштирокида ЙТҲ содир бўлди
Ҳозирда ушбу ҳолат юзасидан Шаҳрихон тумани прокуратураси томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.
'Карелияда Су-30 самолёти ҳалокатга учради'ning rasmi
Дунё 14.11.2025 13:54
Карелияда Су-30 самолёти ҳалокатга учради
Ҳодиса одамлар яшамайдиган ўрмон ҳудудида содир бўлган.
'Хитой ҳаётни 150 йилгача узайтириш учун таблеткаларни ишлаб чиқади'ning rasmi
Дунё 14.11.2025 11:09
Хитой ҳаётни 150 йилгача узайтириш учун таблеткаларни ишлаб чиқади
адқиқотлар сичқонларда умр кўриш муддатини 9,4 фоизга оширганини ва ҳаёт давомийлигини 64,2 фоизга узайтирганини кўрсатди.

Protests against the government have begun in Mexico.
Minglab people came out to protest. As a result of the clashes, at least 120 people were injured. It is said that 100 of them are police officers.
Image of 'Protests against the government have begun in Mexico.'
On Saturday, thousands of protesters marched through the Mexican capital to protest violent crime and the policies of President Claudia Sheinbaum.
The head of state said that marches that have taken place in other cities of the country were also financed by right-wing politicians opposed to her government.
The rally in the capital was organized by youth groups from Generation Z and supported by citizens protesting, among other things, the recent murder of Uruapan Mayor Carlos Monson, who had called for strong measures against cartels.
Protesters destroyed part of the barrier protecting the National Palace where Sheinbaum resides. Police guarding the complex used tear gas against the crowd.
Mexico City security chief Pablo Vázquez told journalists that officials arrested 20 people for crimes such as robbery and assault.
Protesters waved signs that read "We are all Carlos Monson," while others wore cowboy hats in his honor.