Лондонда хатолик туфайли жазоирлик эркак қамоқдан озод қилинди
Лондонда хатолик туфайли қамоқдан озод қилинган жазоирлик эркак қўлга олинди. Уни қидириш фақат бир ҳафтадан кейин бошланди.
Лондон полицияси экспозиционизм ва бошқа жиноятларда айбланган Жазоир фуқароси Браҳим Каддур-Черифни ҳибсга олди. У қамоқда бўлиши керак эди, лекин бир неча марта судланганлиги билан боғлиқ бюрократик хато туфайли озод қилинди.
Британия ҳуқуқ-тартибот идоралари шу тариқа сўнгги кунларда Лондон жануби-ғарбидаги Уендсворт қамоқхонасидан адашиб озод қилинган икки маҳбусни қамоқхонага қайтаришга муваффақ бўлди.
Шу ҳафта бошида руҳоний хатолик ҳам фирибгарликда айбланиб, қарийб тўрт йилга қамалган британиялик 35 ёшли Уилям Смитнинг озод этилишига олиб келди. Журналистлар хато ҳақида хабар берганидан сўнг, Смит озодликка чиққанидан уч кун ўтиб, ўз ихтиёри билан қамоқхонага қайтди.
24 ёшли Браҳим Каддур-Чериф 29 октябрь куни адашиб Уандсворт қамоқхонасидан озод этилган.
Каддур-Чериф 2019 йилда Буюк Британияга қонуний равишда кирган, аммо визаси тугаганидан кейин ҳам мамлакатда қолган. Хабар қилинишича, иммиграция хизмати ходимлари бу масала бўйича текширувни 2020 йилда бошлаган.
Суд ҳужжатларига кўра, бу шахс 2023 йил сентябридан буён 11 та жиноий ишда иштирок этган.
2024 йил март ойида у экспозиционизм учун ҳукм қилинган. Ушбу ҳуқуқбузарлиги учун у 18 ойлик жамоат ишларини олди ва беш йил давомида жинсий дахлсизликка қарши жиноят содир этган шахслар реестрига киритилган.
Каддур-Чериф шунингдек, полиция ходимига ҳужум қилиш ва 2024 йил март ойида содир бўлган кокаин сақлаш айбини тан олди.
Озод этилишидан бир кун олдин суд Каддур-Черифни жинсий жиноятлар реестрига киритиш шартларини бузмаганлигини аниқлади. Жазоир фуқаросига нисбатан бошқа айбловлар сақланиб қолган ва у қамоқда қолиши керак бўлганига қарамай, уни ҳибсга олиш тўғрисида суд қарори чиқарилмаган. Эртаси куни у озодликка чиқди.
У жамоат жойида бир одамга ҳужум қилганликда айбдор деб тан олди ва жабрланувчига 100 фунт стерлинг (132 АҚШ доллари) товон пули тўлаш буйруғи билан шартли равишда озод қилинди.
Суд маълумотлари шуни кўрсатадики, 2025 йил июнига келиб Каддур-Черифф Хитроу аеропорти яқинида жойлашган Колнбрук иммиграция ҳибсхонасида сақланаётган эди.
Метрополитен полициясининг маълумотларига кўра, Каддоур-Чериф 2025 йил 9 сентябрда, зобитлар уни шартли равишда озод қилиш шартларига риоя қилмагани ва жинсий жиноятчилар реестрида рўйхатга олиш билан боғлиқ бўлган талабларни бузгани учун судга келмагани учун ордер бўйича қидирувда бўлганини пайқагач, яна ҳибсга олинган.
29 октябрь куни у тасодифан қамоқдан озод қилинган бўлса-да, полицияга бу ҳақда олти кундан сўнг хабар берилган.
Уни қандай тутишди?
Метрополитан полициясининг маълум қилишича, Каддур-Шериф 7 ноябрь куни маҳаллий вақт билан соат 11:23да пойтахт шимолидаги Блексток йўлида, қамоқхонадан 14 км узоқликда кўрилган ва шахси аниқланган.
Унинг шахсини аниқлаган эркак полицияга қўнғироқ қилган, полиция эса дарҳол жавоб қайтарган ва жиноятчини қўлга олган.
'Дунё бўйича журналистлар ўлдирилишининг 85 фоизи очилмай номаълум қолмоқда'ning rasmi
Дунё Бугун 19:37
Дунё бўйича журналистлар ўлдирилишининг 85 фоизи очилмай номаълум қолмоқда
Журналистлар ўлдирилишининг энг кўп тасдиқланган ҳолатлари араб давлатларида.
'Қозоғистонлик ўқитувчилар ChatGPT’дан бепул фойдаланади'ning rasmi
Дунё 07.11.2025 17:46
Қозоғистонлик ўқитувчилар ChatGPT’дан бепул фойдаланади
Қозоғистон ҳукумати OpenAI билан таълим тизимида сунъий интеллектни жорий этиш бўйича меморандум имзолади.
'Каддафийнинг ўғли Ганнибал озод қилинди'ning rasmi
Дунё 07.11.2025 17:25
Каддафийнинг ўғли Ганнибал озод қилинди
Ганнибал 2015 йилдан бери ҳибсда эди.
'Филиппиндан кейин “Калмаэги” тайфуни Вьетнамга ҳам етиб борди'ning rasmi
Дунё 07.11.2025 16:57
Филиппиндан кейин “Калмаэги” тайфуни Вьетнамга ҳам етиб борди
Табиий офат ортидан камида беш киши ҳалок бўлган, яна етти нафар жароҳат олган.
'Tesla Илон Маскни 1 трлн доллар билан мукофотлашни маъқуллади'ning rasmi
Дунё 07.11.2025 15:47
Tesla Илон Маскни 1 трлн доллар билан мукофотлашни маъқуллади
Tesla инвесторлари компания раҳбари Илон Маскни бошқарувдаги ютуқлари учун деярли бир триллион долларлик мукофотга лойиқ деб топди.
'Императорнинг йўқолган олмоси 100 йилдан кейин топилди'ning rasmi
Дунё 07.11.2025 15:01
Императорнинг йўқолган олмоси 100 йилдан кейин топилди
1918 йилдан бери йўқолган деб ҳисобланган Флоренция олмоси Канаданинг Квебек шаҳридаги банк омборидан топилди.

An Algerian man who was mistakenly released from prison in London has been arrested. The search for him began only after a week.
London police arrested Algerian citizen Brahim Kaddour-Chérif, accused of exhibitionism and other crimes. He should have been in prison, but was released due to a bureaucratic error related to his multiple convictions.
British law enforcement authorities have thus managed to return to prison two inmates who were mistakenly released in recent days from Wandsworth prison in south-west London.
Earlier this week, a clerical error also led to the release of 35-year-old British man William Smith, who was convicted of fraud and sentenced to nearly four years in prison. After journalists reported the error, Smith voluntarily returned to prison three days after his release.
24-year-old Brahim Kaddour-Chérif was mistakenly released from Wandsworth prison on October 29.
Kaddour-Chérif entered the UK legally in 2019 but remained in the country after his visa expired. It is reported that immigration service officials began an investigation into this matter in 2020.
According to court documents, this individual has been involved in 11 criminal cases since September 2023.
In March 2024, he was convicted for exhibitionism. For this offense, he received an 18-month community service order and was placed on the sex offenders register for five years.
Kaddour-Chérif also admitted to assaulting a police officer and possessing cocaine in March 2024.
The day before his release, the court found that Kaddour-Chérif had not violated the conditions of his placement on the sex offenders register. Although other charges against the Algerian citizen remained and he should have remained in custody, no court order was issued for his arrest. The next day he was released.
He pleaded guilty to assaulting a person in a public place and was conditionally discharged with an order to pay the victim £100 ($132).
Court data shows that by June 2025, Kaddour-Chérif was being held at the Colnbrook immigration detention centre near Heathrow Airport.
According to Metropolitan Police information, Kaddour-Chérif was arrested again on September 9, 2025, after officers discovered he was wanted on a warrant for failing to appear in court for breaching the conditions of his conditional release and the requirements related to his registration on the sex offenders register.
Although he was accidentally released from prison on October 29, the police were notified about it only six days later.
How was he caught?
According to the Metropolitan Police, Kaddour-Chérif was spotted and identified on Blackstock Road in north London at 11:23 AM local time on November 7, 14 km from the prison.