Эндиликда Ҳаж визасини олиш учун ҳар бир номзод “Нусук” платформаси орқали соғломлик тўғрисида расмий гувоҳнома тақдим этиши лозим.
Янги тартиб зиёратчиларнинг хавфсизлиги ва соғлиғини таъминлашга қаратилган. Саудия Соғлиқни сақлаш вазирлиги барча идораларга Ҳажга борувчиларни тўлиқ тиббий кўрикдан ўтказиш мажбуриятини юклади.
Диализ талаб қилувчи буйрак етишмовчилиги, оғир юрак ва ўпка касалликлари, фаол онкологик ёки юқумли касалликлар, шунингдек, ҳомиладорликнинг сўнгги босқичидаги аёлларга Ҳаж сафарига чиқиш тақиқланади.
Тиббий текширувдан ўтмасдан ёки сохта маълумот берганлар аниқланса, Ҳаж вазирлиги томонидан қатъий чоралар кўрилади.

New medical requirements have been introduced for pilgrims in 2026.
The Saudi Arabian Ministry of Hajj and Umrah announced a new health regulation for pilgrims, effective from the 2026 Hajj season.
Image of 'New medical requirements have been introduced for pilgrims in 2026.'
Currently, each candidate for a Hajj visa must submit an official health certificate through the "Nusuk" platform.
The new procedure is aimed at ensuring the safety and health of the pilgrims. The Saudi Ministry of Health has mandated all agencies to conduct a full medical examination of those performing Hajj.
The Hajj pilgrimage is prohibited for those requiring dialysis, those with kidney failure, severe heart and lung diseases, active cancer or infectious diseases, as well as women in the late stages of pregnancy.
If individuals are found to have not undergone the medical examination or to have provided false information, strict measures will be taken by the Ministry of Hajj.