Тошкентда 11 ёшли қизнинг ток уриб вафот этганидан сўнг, унинг онаси эрини пичоқлаб ўлдирди. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот хизмати раҳбари Ҳаёт Шамсутдинов маълум қилди.
Билдирилишича, аёл Жиноят-процессуал кодексининг 221-моддаси тартибида ушланган. Ҳозирда дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Аввалроқ, 2024 йил 30 май куни Тошкент шаҳри Миробод туманида 11 ёшли Н.А. укасининг ўйинчоғини олиб тушиш учун дўкон томига чиққан ва электр токига урилиб, воқеа жойида вафот этганди. Ушбу ҳолат юзасидан ҳам алоҳида жиноят иши қўзғатилган.

The mother of the girl who died from the electric shock stabbed her husband to death.
A criminal case was initiated under Article 97 of the Criminal Code concerning the state of the fetus.
Image of 'The mother of the girl who died from the electric shock stabbed her husband to death.'
In Tashkent, after an 11-year-old girl was electrocuted and died, her mother stabbed her husband to death. This was reported by Hayat Shamsutdinov, the head of the press service of the Prosecutor General's Office.
It was reported that the woman was detained in accordance with the procedure of Article 221 of the Criminal Procedure Code. Preliminary investigative actions are currently being carried out.
Previously, on May 30, 2024, in the Mirabad district of Tashkent city, 11-year-old N.A. climbed onto the roof of a store to retrieve her brother's toy, was electrocuted, and died at the scene. A separate criminal case has also been initiated regarding this incident.