Энди Россияда мигрантларнинг бирдан ортиқ телефон рақам ишлатиши тақиқланиши мумкин
Ушбу қонун лойиҳаси миллий манфаатларни ҳимоя қилиш ва фуқаролар учун хавфсизроқ муҳит яратишга қаратилган.
'Энди Россияда мигрантларнинг бирдан ортиқ телефон рақам ишлатиши тақиқланиши мумкин'ning rasmi
Россияда мигрантларга бир нечта абонент рақамларига эгалик қилишни тақиқловчи қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Бу ҳақда ТАСС нашри хабар берди.
"Хорижий фуқароларнинг бир дона абонент рақамидан ортиғига эгалик қилишини чеклаш зарурати ҳақидаги қонун лойиҳаси мамлакатда хавфсизлик даражасини ошириш йўлида муҳим қадам ҳисобланади. У миллий манфаатларни ҳимоя қилиш ва фуқаролар учун хавфсизроқ муҳит яратишга қаратилган. Ушбу қонунни қабул қилиш замонавий таҳдид ва чақириқларга самарали жавоб бериш, хорижий фуқароларнинг коммуникацияларини назорат қилиш имконини беради",— дейди қўмита раҳбари Ярослав Нилов.
Маълумот учун, 2025 йил 1 январдан бошлаб хорижликларга ўз номларига 10 тадан ортиқ абонент рақамларини расмийлаштириш тақиқланган. Чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар алоқа операторлари билан шартномани фақат шахсан офисга бориб, шахсни тасдиқловчи ҳужжатни кўрсатган ҳолда ва мажбурий биометрик маълумотлар орқали тузишлари мумкин.

Now, in Russia, migrants may be prohibited from using more than one phone number.
In Russia, a bill has been developed that prohibits migrants from owning several subscriber numbers. The TASS publication reported this.
"The necessity of restricting foreign citizens from owning more than one subscriber number is considered an important step in increasing the security level in the country. It is aimed at protecting national interests and creating a safer environment for citizens. Adopting this law will provide an effective response to modern threats and challenges, and will allow for the monitoring of foreign citizens' communications," says committee head Yaroslav Nilov.
For information, starting from January 1, 2025, foreigners will be prohibited from registering more than 10 subscriber numbers under their names. Foreign citizens and stateless persons can only enter into contracts with communication operators by personally visiting the office, presenting an identity document, and providing biometric data on a mandatory basis.