Трамп администрацияси “Harvard” университетининг халқаро талабаларни қабул қилиш ҳуқуқини бекор қилди
Мазкур иш ортидан ҳукумат ҳамда университет ўртасида кескинлик юзага келди.
'Трамп администрацияси “Harvard” университетининг халқаро талабаларни қабул қилиш ҳуқуқини бекор қилди'ning rasmi
Трамп администрацияси АҚШнинг энг қадимги олий ўқув юрти — “Ҳарвард” университетининг халқаро талабаларни қабул қилиш ҳуқуқини тўхтатди. Бу қарор Оқ Уй билан университет ўртасидаги кескинликни янада кучайтирди.
Давлатнинг Ички хавфсизлик вазири Кристи Ноэм ижтимоий тармоқда “Ҳарвард” университетининг талабалар ва алмашинув дастурлари бўйича сертификати бекор қилинганини эълон қилди. Унга кўра, университет "қонунларга риоя қилмагани" учун бундай чорага қўл урилган.
"Бу бутун мамлакатдаги барча университетларга огоҳлантириш бўлиши керак", — деб ёзди Ноэм Х платформасида.
“Ҳарвард” эса бу қарорни "ноқонуний" деб атади.
"Биз халқаро талабалар ва олимларни қабул қилиш борасида ўз мажбуриятимизни сақлаб қоламиз. Улар 140 дан ортиқ мамлакатдан келган бўлиб, нафақат университет, балки бутун мамлакатни бойитади", — дейилади университет баёнотида.
Қарор университетда таҳсил олаётган 6 700 дан ортиқ халқаро талабага таъсир қилиши мумкин. Бу эса “Ҳарвард” талабаларининг қарийб 27 фоизини ташкил этади.
Хабар кампус бўйлаб тезда тарқалди ва айниқса, битириш арафасида турган талабалар орасида хавотир ва норозилик уйғотди.
"Бу биз учун жуда кутилмаган янгилик бўлди. Кўпчилигимиз беш кундан кейин диплом оламиз. Энди эса АҚШда қолиш ёки ишлашимиз ноаниқ бўлиб қолди", — дейди австралиялик талаба Сара Девис “ББC”га берган интервьюсида.
"Халқаро талабаларни сиёсий қарама-қаршилик қурбонига айлантиришмоқда", — дейди швед талабаси Лео Гердéн.
Аввалроқ Трамп администрацияси Колумбия университети каби бошқа нуфузли олийгоҳларга босим ўтказган, “Ҳарвард” эса апрель ойида расмий чоралар кўришга қарор қилган эди. Университет Оқ уйни судга беришини эълон қилганди.
Оқ Уй “Ҳарвард”дан ёллаш, қабул қилиш ва дарс бериш жараёнларини ўзгартиришни, шунингдек, антисемитизмга қарши кураш чораларини кучайтиришни талаб қилган. Акс ҳолда, университетнинг солиқ имтиёзларини бекор қилиш ва миллиардлаб долларлик грантларни музлатиб қўйиш билан таҳдид қилган.
Шунингдек, Ички хавфсизлик департаменти университетга халқаро талабалар ҳақидаги кенг қамровли ҳужжатларни тақдим этишни буюрган. “Ҳарвард” бунга рози бўлмагач, расмийлар унинг халқаро талабаларни қабул қилиш ҳуқуқини расман бекор қилди.
Эндиликда, F- ёки Ж-виза эгалари бўлган талабалар бошқа университетларга ўтишга мажбур бўлади. Университет бу ҳолатни қайтариш учун 72 соат ичида талаб қилинган ҳужжатларни топшириши керак.
Бу ҳужжатлар ичида сўнгги беш йил ичидаги барча халқаро талабалар бўйича интизомий ишлар, уларнинг кампусдаги ноқонуний ёки хавфли фаолияти акс этган видео, аудио ва электрон ёзувлар бор.
Айни пайтда Калифорниядаги федерал судья эса Трамп маъмуриятининг халқаро талабалар визасини бекор қилиш қарорини вақтинча тўхтатиб турди.
"Биз бу ерга сўз эркинлиги, академик эркинлик ва эркин фикр алмашинуви учун келганмиз", — дейди Лео Гердéн.

The Trump administration revoked Harvard University's right to admit international students.
Image of 'The Trump administration revoked Harvard University's right to admit international students.'
The Trump administration has suspended the admission of international students to Harvard University, the oldest university in the US. This decision further exacerbated tensions between the White House and the university.
The country's Minister of Internal Security, Christie Noem, announced on social media the cancellation of Harvard University's student and exchange program certificates. According to him, such a measure was taken because the university "did not comply with the laws."
"This should be a warning to all universities in the country," Noem wrote on the X platform.
Harvard called the decision "illegal."
"We maintain our commitment to accepting international students and scholars. They come from more than 140 countries and enrich not only the university, but the whole country," the university said in a statement.
The decision may affect more than 6,700 international students studying at the university. This is about 27 percent of Harvard students.
The news spread rapidly across the campus and caused particular concern and discontent among the graduating students.
"This was very unexpected news for us. Most of us get our diplomas in five days. Now it's unclear whether we will stay or work in the US," Australian student Sarah Davis said in an interview with the BBC.
"International students are being made victims of political confrontation," says Swedish student Leo Gerdén.
Earlier, the Trump administration put pressure on other prestigious universities, such as Columbia University, and Harvard decided to take official action in April. The university had announced it would sue the White House.
The White House demanded that Harvard change its hiring, admission, and teaching processes, as well as strengthen anti-Semitism measures. Otherwise, he threatened to cancel the university's tax benefits and freeze billions of dollars in grants.
The Department of Internal Security also ordered the university to provide comprehensive documentation on international students. When Harvard refused, the authorities officially revoked its right to admit international students.
Now, students holding F- or J- visas will be forced to transfer to other universities. To recover this situation, the university must submit the required documents within 72 hours.
These documents include disciplinary actions against all international students over the past five years, video, audio, and electronic recordings of their illegal or dangerous activities on campus.
Meanwhile, a federal judge in California has temporarily suspended the Trump administration's decision to revoke international student visas.
"We came here for freedom of speech, academic freedom, and free exchange of ideas," said Leo Gerdén.