Украина армияси сафида яқинда пайдо бўлган F-16 қирувчи самолёти илк жангда йўқотилди. Самолёт Россия ҳужумига қарши ҳаво жангида алоқа узилиб, қулаб тушган. Учувчи эса қутқариб қолинди.
Украина Қуролли кучлари ҳаво кучлари 16 майга ўтар кечаси F-16 қирувчиси билан алоқа узилганини маълум қилди. Самолёт Россия армиясининг навбатдаги ҳужумини қайтариш вазифасини бажараётган бўлган.
Украина ҳарбийларига кўра, учувчи ҳавода учта нишонни йўқ қилган, тўртинчиси билан тўқнашувда эса бортда техник муаммо юзага келган. Учувчи шошилинч тарзда самолётни аҳоли яшаш пунктидан четроққа йўналтирган ва муваффақиятли катапульта қилган.
У ҳарбийлар томонидан тезда топилиб, хавфсиз ҳудудга эвакуация қилинган. Расмийларга кўра, учувчининг ҳаёти хавф остида эмас, соғлиғи барқарор.
Мазкур F-16 самолётлари АҚШ ва НАТО ҳамкорлигида Украинага етказилган энг илғор техникалардан бири саналади. Улар Россия ҳарбий кучларига қарши ҳаводаги устунликни қўлга киритиш мақсадида Украинага топширилган эди.

The plane crashed after communication was lost during an air battle against a Russian attack.
The F-16 fighter jet, which recently appeared in the Ukrainian army, was lost in the first battle. The plane crashed after communication was lost during an air battle against a Russian attack. The pilot was saved.
The Air Force of the Armed Forces of Ukraine reported that contact with the F-16 fighter jet was lost on the night of May 16. The aircraft was designed to repel another Russian attack.
According to the Ukrainian military, the pilot destroyed three targets in the air, and in a collision with the fourth, a technical problem arose on board. The pilot hastily diverted the plane away from the settlement and successfully catapulted it.
He was quickly found by the military and evacuated to a safe area. According to the authorities, the pilot's life is not in danger, his health is stable.
These F-16s are considered one of the most advanced equipment delivered to Ukraine in cooperation with the US and NATO. They were handed over to Ukraine in order to gain air superiority against the Russian military.