Исроил Ғазодаги иккита шифохонага зарба берди
Исроил армияси 13 май куни Ғазодаги шифохоналарга берган зарбалари оқибатида камида 18 киши ҳалок бўлди. Бу ҳақда The Guardian хабар берди.
Авиаҳужумлар Хон Юнус шаҳри яқинидаги Европа касалхонаси мажмуасига қаратилган. Ҳужум катта чуқурликлар ва ёриқлар қолдирган. Шикастланган автобуснинг бир қисми чуқурликка тушиб кетган.
Исроил оммавий ахборот воситалари ҳужум ҲАМАС етакчиси Муҳаммад Синварга қаратилгани ҳақида хабар берган. У 2024 йил октябрь ойида Исроил операцияси чоғида ҳалок бўлган гуруҳнинг собиқ етакчиси Яҳё Синварнинг укаси ҳисобланади. ҲАМАС ҳозирча ҳужум нишони борасидаги маълумотни тасдиқламаган. Яҳудий давлати шифохона остида “ҲАМАС қўмондонлик маркази” жойлашганини айтмоқда.
Ҳужум пайти Европа касалхонаси ичида бўлган британиялик жарроҳ Том Потокар муассасага берилган зарбалар оқибатларини тасвирга олиб, вайронагарчиликлар туфайли беморларни операцияга олиб киришнинг иложи йўқлигини таъкидлади.
Исроилнинг яна бир ҳужуми Ғазонинг Носир шифохонасига қаратилди. Яҳудий ҳарбий кучлари бу ҳужумда “муҳим ҲАМАС террорчилари йўқ қилингани”, улар орасида таниқли фаластинлик журналист Ҳасан Аслиҳ ҳам бўлганини маълум қилди. Марҳум 2023 йил 7 октябрда ҲАМАСнинг Исроилга қарши ҳужумларида иштирок этганликда, ҳолатни тасвирга олиб, интернетга жойлаганликда айбланган.

The Israeli military's strikes on hospitals in Gaza on May 13 resulted in the deaths of at least 18 people. This was reported by The Guardian here.
The airstrikes were directed at the European Hospital complex near the city of Khan Yunis. The attack left large craters and cracks. A portion of a damaged bus fell into a hole.
Israeli media reported the attack targeted HAMAS leader Muhammad Sinwar, who is the brother of the group's former leader Yahya Sinwar, killed during an Israeli operation in October 2024. HAMAS has yet to confirm the target of the attack. Israel claims a "HAMAS command center" was located beneath the hospital.
During the attack, British surgeon Tom Potokar documented the consequences of the strikes on the European Hospital, stressing the impossibility of carrying patients in for surgery due to the destruction.
Another Israeli attack was directed at Gaza's Al-Nasser Hospital. The Israeli military forces stated that the attack resulted in the elimination of "key HAMAS terrorists," including well-known Palestinian journalist Hasan Aslih who was accused of participating in HAMAS's attacks against Israel, documenting the situation, and posting it online on October 7, 2023.