Фаластин нормал ҳаётга қайтиши учун неча йил кераклиги маълум қилинди
Уруш тугаганидан сўнг Фаластиннинг нормал ҳаётга қайтиши учун 15 йил керак бўлади. Бу ҳақда Бағдодда Фаластин миллий иқтисодиёт вазири Муҳаммад ал-Амур маълум қилди.
Маълум қилинишича, Муҳаммад Ал-Амур панараб ташкилотининг 34-саммити арафасида ўтказилаётган Араб давлатлари лигаси (АДЛ) иқтисодий ва ижтимоий масалалар бўйича кенгаши йиғилишида сўзга чиққан.
Исроил билан уруш тугаганидан кейин нормал ҳаётга қайтишимиз учун 15 йил зарур бўлади. Ҳозирги вазиятга қарамай, фаластинликлар матонат кўрсатмоқда. Оккупация қанча давом этмасин, халқимиз мағлуб бўлмайди, — дейди ал-Амур.
Унинг қўшимча қилишича, вужудга келган вазиятга қарамай, фаластинликлар матонат намойиш этмоқда. Фаластин халқи босқинчилик қанча давом этмасин, мағлуб бўлмайди.
Ғазо геноцидга дучор бўлмоқда. Гуманитар ёрдам ортилган минглаб юк машиналари Исроил томонидан секторга киритилмаяпти. Шу билан бирга, дунё Ғазодаги қирғинларни жим кузатмоқда. Иордан дарёсининг Ғарбий қирғоғида 1 мингдан ортиқ Исроил назорат-ўтказиш пунктлари жойлашган бўлиб, бу иқтисодиётни вайрон қилмоқда, — Фаластин миллий иқтисодиёт вазири.
Унинг маълумотларига кўра, Ғарбий Қирғоқ ва Ғазо секторида ишсизлик даражаси 51 фоизга етган.
Маълумот учун, 2025 йил 2 мартдан бери Ғазо секторига гуманитар ёрдам етказилмаяпти, Исроилнинг қарори билан барча назорат-ўтказиш пунктлари ёпиқ ҳолда қолмоқда.
18 март куни Исроил армияси секторда ҳарбий ҳаракатларни қайта бошлаб, унга кенг кўламли зарбалар берди ва шу билан жорий йилнинг январь ойида ўрнатилган тинчлик режимини бузди.
Бош вазир Бинямин Нетаняху идораси буни ҲАМАСнинг музокараларда воситачилар ва АҚШ президентининг махсус вакили Стивен Уиткофф томонидан билдирилган таклифларни рад этгани билан изоҳлади ва Ғазодаги операциянинг мақсади барча гаровга олинганларни озод қилиш эканини таъкидлади.
Радикал кучлар ҳарбий ҳаракатларнинг қайта бошланиши учун жавобгарликни Исроил ва АҚШ зиммасига юклади.
'Хитой компанияларига АҚШ ва Исроил киберхавфсизлик дастурларидан фойдаланиш тақиқланди'ning rasmi
Дунё Бугун 15:09
Хитой компанияларига АҚШ ва Исроил киберхавфсизлик дастурларидан фойдаланиш тақиқланди
Пекин мазкур қарорни миллий хавфсизлик билан боғлиқ хавотирлар билан изоҳламоқда.
'Таиландда йўловчи поезди устига кран қулаб тушди'ning rasmi
Дунё Бугун 08:09
Таиландда йўловчи поезди устига кран қулаб тушди
Ҳодиса ортидан ўнлаб қурбонлар бор.
'Эрондаги тартибсизликларда қарийб 2000 киши ҳалок бўлди'ning rasmi
Дунё Бугун 04:08
Эрондаги тартибсизликларда қарийб 2000 киши ҳалок бўлди
Эронда норозилик намойишлари бошланганидан бери хавфсизлик кучлари ва намойишчилар орасида катта қурбонлар қайд этилган.
'Трамп Эрон билан савдо қилувчи давлатларга бож жорий қилди'ning rasmi
Дунё 13.01.2026 09:12
Трамп Эрон билан савдо қилувчи давлатларга бож жорий қилди
Мамлакатнинг асосий савдо ҳамкорлари қаторига Ҳиндистон, Хитой ва Туркия киради.
'Германия канцлери ва Ҳиндистон бош вазири варрак учирди'ning rasmi
Дунё 13.01.2026 08:19
Германия канцлери ва Ҳиндистон бош вазири варрак учирди
Германия канцлери Фридрих Мерс Ҳиндистонга илк расмий ташрифи доирасида Бош вазир Нарендра Моди билан Халқаро варрак фестивалида иштирок этди.
'АҚШ фуқароларини Эрондан чиқиб кетишга чақирди'ning rasmi
Дунё 13.01.2026 04:13
АҚШ фуқароларини Эрондан чиқиб кетишга чақирди
АҚШ Давлат департаменти Эронда кучайиб бораётган норозилик намойишлари фонида мамлакатда бўлиб турган америкаликларни зудлик билан ҳудудни тарк этишга ундади.

After the end of the war, it will take 15 years for Palestine to return to normal life. This was announced in Baghdad by the Palestinian Minister of National Economy, Muhammad al-Amur.
It is reported that Muhammad Al-Amur spoke at a meeting of the Council on Economic and Social Issues of the League of Arab States (LSA) on the eve of the 34th summit of the Pan-Arab Organization.
"After the war with Israel ends, it will take us 15 years to return to normal life. Despite the current situation, the Palestinians are showing resilience. No matter how long the occupation continues, our people will not be defeated," Al-Amur said.
He added that, despite the current situation, the Palestinians are demonstrating resilience. No matter how long the invasion continues, the Palestinian people will not be defeated.
"G Gaza is being subjected to genocide. Thousands of trucks loaded with humanitarian aid are not being allowed into the sector by Israel. At the same time, the world is silently watching the massacres in Gaza. More than 1,000 Israeli checkpoints are located on the West Bank of the Jordan River, which is destroying the economy," said the Palestinian Minister of National Economy.
According to him, the unemployment rate in the West Bank and Gaza Strip has reached 51 percent.
For information, since March 2, 2025, humanitarian aid has not been delivered to the Gaza Strip, and by Israeli decision, all checkpoints remain closed.
On March 18, the Israeli army resumed military operations in the sector, delivering large-scale strikes, thereby violating the peace regime established in January of this year.
The office of Prime Minister Benjamin Netanyahu explained this by the fact that Hamas rejected the proposals made during the negotiations by intermediaries and the special representative of the US President, Stephen Whitkoff, and emphasized that the goal of the operation in Gaza is the release of all hostages. Radical forces have placed the responsibility for the resumption of hostilities on Israel and the US.