Ўзбекистонда ушланган Тожикистоннинг собиқ ҳокими қамалди
Тожикистоннинг Сўғд вилоятига қарашли Конибодом шаҳрининг собиқ ҳокими Абдусалом Тўхтасунзода пора олиш ва фирибгарлик айбловлари билан 12 йилга озодликдан маҳрум этилди. Бу ҳақда “Асиа-Плюс” ахборот манбаси хабар берди.
Жорий йилнинг 30 апрель куни Конибодом шаҳар суди Тўхтасунзодани Тожикистон Жиноят кодексининг 319-моддаси (пора олиш) ва 247-моддаси (фирибгарлик) бўйича айбдор деб топган. Суд ёпиқ эшиклар ортида ўтган бўлиб, ҳукм ҳали қонуний кучга кирмаган. Шу сабабли суд тафсилотлари оммага ошкор этилмаган.
Маълумотларга кўра, 50 ёшли Тўхтасунзода 2020 йилда Президент фармони билан Конибодом ҳокими вазифасини бажарувчи этиб тайинланган ва кейинчалик шаҳар ҳокими лавозимига расман тасдиқланган. У 2024 йилнинг январь ойигача бу лавозимда фаолият юритган.
Тўхтасунзода жорий йилнинг апрель ойида Ўзбекистонда қўлга олиниб, Тожикистонга топширилган эди.
Собиқ ҳоким билан бирга Конибодомдаги яна бир неча юқори лавозимли амалдорлар ҳам ҳибсга олинган. Уларнинг айнан қандай айбловлар билан қўлга олингани ҳозирча номаълум.
Расмийлар бу борада изоҳ бермаган бўлса-да, улар 2023–2024 йилларда Конибодомда содир бўлган сирли ва шов-шувли қотилликларни тергов қилаётган махсус гуруҳ ташрифидан сўнг ҳибсга олингани айтилмоқда. Мазкур жиноятлар натижасида етти оила аъзоси бўлган 23 киши ҳаётдан кўз юмган. Тожикистон Бош прокуратураси 2024 йил 21 декабрь куни жиноятларни фош қилганини ва тўрт нафар гумонланувчи қўлга олинганини маълум қилган эди.
Жиноят Бугун 09:54
Маълум қилинишича, “фирибгар” мазкур “ёрдами” эвазига фуқародан 200 миллион олмоқчи бўлган.
'Уч вилоятда жами 12,5 млрд сўмлик электрдан ноқонуний фойдаланилгани очиқланди'ning rasmi
Жиноят 07.05.2025 11:38
Уч вилоятда жами 12,5 млрд сўмлик электрдан ноқонуний фойдаланилгани очиқланди
Аниқланган ҳолатлар юзасидан қайта ҳисоб-китоб қилинган ҳолда тўпланган ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилган.
'Уч вилоятда 953 млн сўмлик электр ўғирлангани очиқланди'ning rasmi
Жиноят 06.05.2025 12:11
Уч вилоятда 953 млн сўмлик электр ўғирлангани очиқланди
'Тошкентда қалбаки дори ишлаб чиқарувчи яширин цех фош этилди'ning rasmi
Жиноят 06.05.2025 08:42
Тошкентда қалбаки дори ишлаб чиқарувчи яширин цех фош этилди
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари асосида жиноят иши қўзғатилиб, суриштирув ишлари олиб борилмоқда.
'Тошкент ҳамда Наманганда ноқонуний энергия ишлатилгани фош бўлди'ning rasmi
Жиноят 05.05.2025 09:14
Тошкент ҳамда Наманганда ноқонуний энергия ишлатилгани фош бўлди
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 169-моддаси (ўғрилик) билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

Abdusalom Tukhtasunzoda, the former governor of Kanibadam city in the Sughd region of Tajikistan, was sentenced to 12 years in prison on charges of bribery and fraud. This was reported by a source in "Asia-Plus."
On April 30 of this year, the Kanibadam City Court found Tokhtasunzoda guilty under Article 319 (bribery) and Article 247 (fraud) of the Criminal Code of Tajikistan. The trial was held behind closed doors, and the verdict has not yet entered into legal force. Therefore, the details of the trial were not disclosed to the public.
According to reports, the 50-year-old Tokhtasunzoda was appointed acting mayor of Konibodom by presidential decree in 2020, and later was officially confirmed as the mayor of the city. He held this position until January 2024.
Tokhtasunzoda was arrested in Uzbekistan in April of this year and extradited to Tajikistan.
Along with the former governor, several other high-ranking officials from Konibodom were also arrested. It is not yet known on what specific charges they were detained.
Although the authorities did not comment on this, it is said that they were arrested after a visit by a special group investigating the mysterious and sensational murders that occurred in Konibodom in 2023-2024. As a result of these crimes, 23 people, including seven family members, died. The Prosecutor General's Office of Tajikistan reported that the crimes were solved on December 21, 2024, and four suspects were detained.