Сал аввал Бандлик вазирлиги Янги Тошкентни қуриш учун 8-15 млн сўм иш ҳақи билан 10 мингга яқин бўш иш ўринлари эълон қилганди. Шундан сўнг фуқаролар бу бўйича кимга мурожаат қилишни билмаётгани, кўрсатилган қисқа рақамлар эса ишламаётгани ҳақида хабарлар тарқалди.
Айни пайтда вазирлик фуқароларнинг Янги Тошкент шаҳри лойиҳаси учун бўш иш ўринлари ҳақида маълумот олиш мақсадида call-марказга қўнғироқ қилиб боғлана олмаётгани хусусида ҳолат юзасидан қуйидагиларни маълум қилди:
"Ҳақиқатдан ҳам таклиф қурилишда ишлаш истаги бўлган кўплаб юртдошларимизнинг қизиқишига сабаб бўлган. Кун давомида 1000 га яқин қўнғироқ бўлмоқда. Қўнғироқлар сони кўпайганлиги туфайли, лимит (бир пайтнинг ўзида 50 тагача қўнғироқ)дан ошганда узилиш рўй берган.
Ушбу ҳолат 4 март соат 12:00 га қадар бартараф этилади. Қолаверса, қўнғироқ қилиб, навбат кутишни истамаган (боғлана олмаган) ҳамюртларимиз учун алтернатив таклиф сифатида телеграм бот ишга туширилмоқда. Эндиликда Янги Тошкент шаҳри лойиҳаси қурилишида ишлашни истаган ҳамюртларимиз @yangi_toshkent_qurilishi_bot орқали ўзлари ҳақида маълумотларни ёзиб қолдиришса, call-марказ операторлари маълумотда кўрсатилган рақамга кун давомида қайта алоқага чиқади", - дейилади расмий муносабатда.

Last year, the Ministry of Employment announced nearly 10,000 vacancies for the construction of New Tashkent with salaries ranging from 8-15 million UZS. Following this announcement, reports circulated that citizens were unaware of who to contact, and the provided short numbers were not working.
Currently, the ministry has stated the following regarding the situation where citizens are unable to connect to the call center for information about vacancies for the New Tashkent city project:
"Indeed, the offer has sparked the interest of many of our compatriots who wish to work in construction. Throughout the day, there are close to 1000 calls. Due to the increase in calls, when the limit (up to 50 calls at the same time) is exceeded, disconnection occurs.
The issue will be resolved by March 4th at 12:00. Moreover, as an alternative offer for our compatriots who did not want to call and wait in line (could not connect), a telegram bot has been launched. Now, our compatriots who want to work in the construction of New Tashkent city can leave their information via @yangi_toshkent_qurilishi_bot, and the call center operators will contact the number provided throughout the day," - says the official statement.