АҚШ ва Украина ер ости бойликлари борасида келиша бошлади
АҚШ ва Украина келишув тузишга оз фурсатлар қолди. Бу келишув Вашингтонга Киевнинг табиий ресурсларидан тушадиган даромадларидан улуш олишга ёрдам беради, аммо Украинага хавфсизлик кафолатини бермайди. The New York Times газетаси деб хабар берган.
Газета берган маълумотларга кўра, душанба куни муҳокама қилинган келишувнинг янги версияси аввалги лойиҳаларга нисбатан Украина учун манфаатлироқ, аммо Киев талаб қилган хавфсизлик кафолатларини ўз ичига олмайди.
Украина ва АҚШ Украинадаги минерал ресурслардан фойдаланиш бўйича муҳим келишувни якунлаш арафасида турибди. Президент Дональд Трампнинг маълум қилишича, Украина президенти Владимир Зеленский яқин кунларда Вашингтонга ташриф буюриб, ушбу келишувни имзолаши мумкин.
Ушбу келишув Украинадаги қимматбаҳо ва нодир минераллардан фойдаланишни назарда тутади. АҚШ Украинага инвестициялар ва технологиялар орқали зарур инфратузилмани ривожлантиришда ёрдам беради. Бироқ, айрим украиналиклар бу келишувни эксплуатацион деб баҳолаб, унга қарши чиқишмоқда. Шунингдек, Украина томонидан Россия тажовузига қарши хавфсизлик кафолатларини талаб қилиш ҳам муҳокама қилинмоқда.
Аввалроқ, Украина АҚШнинг минерал ресурслар ҳуқуқининг 50 фоизини олиш таклифини рад этган эди. Президент Зеленский бу келишув Украина манфаатларини етарлича ҳимоя қилмаслигини таъкидлаган. Ҳозирда Киев ўз таклифини тайёрламоқда.
Келишувнинг муваффақиятли якунланиши Украина иқтисодиётини тиклашда муҳим аҳамиятга эга бўлиши мумкин. Бироқ, хавфсизлик кафолатлари ва миллий манфаатларни ҳимоя қилиш масалалари ҳал этилиши лозим.

The US and Ukraine have little time left to strike a deal. This agreement will help Washington obtain a share of the revenues from Kyiv's natural resources, but does not guarantee security for Ukraine, according to a report by The New York Times reported.
According to information provided by the newspaper, the new version of the agreement discussed on Monday is more beneficial for Ukraine compared to previous drafts, but does not include the security guarantees demanded by Kyiv.
Ukraine and the US are on the verge of concluding a significant agreement on the use of mineral resources in Ukraine. President Donald Trump has indicated that Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy might visit Washington in the coming days to sign this agreement.
This agreement concerns the utilization of valuable and rare minerals in Ukraine. The US will assist Ukraine in developing the necessary infrastructure through investments and technology. However, some Ukrainians view this agreement as exploitative and are opposing it. The demand for security guarantees against Russian aggression by Ukraine is also being discussed.
Previously, Ukraine had rejected the US proposal to acquire 50 percent of the rights to its mineral resources. President Zelenskyy has emphasized that this agreement does not adequately protect Ukrainian interests. Kyiv is currently preparing its proposal.
The successful conclusion of the agreement could be crucial for the recovery of Ukraine's economy. However, issues of security guarantees and the protection of national interests need to be resolved.