Европарламент Зурабишвилини Грузиянинг “қонуний президенти” деб атади
Европа Иттифоқи парламенти “Грузиядаги сиёсий вазиятнинг ёмонлашуви тўғрисидаги” резолюцияни қабул қилди. Маълум бўлишича, ҳужжатда Саломе Зурабишвили мамлакатнинг “қонуний президенти” деб тан олинган.
Евродепутатлар Грузиядаги 2024 йилги парламент сайловлари натижаларига кўра, “Грузия орзуси” партияси томонидан шакллантирилган ҳокимият органларини, шу жумладан, президент лавозимига тайинланган Кавелашвилини тан олинмаслигини эълон қилди.
Бундан ташқари, Европарламент халқаро ҳамжамиятни уларни бойкот қилишга, шунингдек, уларга қарши санкциялар жорий этишга чақирмоқда.

The European Parliament called Zurabishvili the "legitimate president" of Georgia.
The European Union Parliament adopted a resolution on the “deterioration of the political situation in Georgia”. It has been reported that the document recognizes Salome Zurabishvili as the country's “legitimate president”.
MEPs declared non-recognition of the authorities formed by the “Georgian Dream” party following the 2024 parliamentary election results in Georgia, including the appointment of Kavelashvili to the presidential position.
In addition, the European Parliament is calling upon the international community to boycott them and also to impose sanctions against them.