Мулоқотда Украина борасида Доналд Трамп жанговар ҳаракатларни тезда тўхтатиш зарурлигини таъкидлаган. Владимир Путин можаронинг асл сабабларини бартараф этиш орқали узоқ муддатли келишувга эришиш мумкинлигини таъкидлаган.
Трамп ўз жамоасига музокараларни бошлаш учун “зудлик билан” кўрсатма беришини қайд этган. Музокараларни Марказий разведка бошқармаси бошлиғи, Давлат котиби ва миллий хавфсизлик бўйича маслаҳатчиси олиб боради.
Путин Америка расмийларини қабул қилишга тайёрлигини билдирган.
Путин Трампнинг Россия ва Америка биргаликда ишлаш вақти келди деган фикрини қўллаб-қувватлаган.
Суҳбатда, шунингдек, Яқин Шарқда тартиб ўрнатиш, Эрон ядро дастури, ҳамда Россия-Американинг иқтисодий муносабатлари муҳокама қилинган.
Президентлар шахсий алоқаларни давом эттиришга, жумладан, учрашувлар ўтказишга келишиб олишган. Путин Трампни Москвага таклиф қилгае

The first phone conversation between Putin and Trump took place.
In the meeting, Donald Trump emphasized the necessity of quickly halting military actions in Ukraine. he highlighted. Vladimir Putin stressed that it is possible to reach a long-term agreement by addressing the root causes of the conflict.
Trump noted that he had instructed his team to “urgently” start negotiations. The negotiations will be led by the Director of the Central Intelligence Agency, the Secretary of State, and the National Security Advisor.
Putin expressed his readiness to receive American officials.
Putin supported Trump's opinion that it is time for Russia and America to work together.
The conversation also covered the establishment of order in the Middle East, Iran's nuclear program, and the economic relations between Russia and America.
The presidents agreed to continue personal contacts, including holding meetings. Putin has invited Trump to Moscow.