Davlat xodimlari bodikameradan foydalanishni boshlaydi.
O‘zbekistonda 20 fevral kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Alisher Toirov ma’lum qilganidek, aliment jamiyatdagi eng og‘riqli masalalardan biri hisoblanadi.
Hozirgi kunda aliment to‘lovchilar bilan ishlayotgan 350 mingdan ortiq shaxsning 61 foizi rasmiy ish bilan band emas.
2025 yilda davlat tashkilotlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan mehnat yarmarkalari ariza 23 mingdan ortiq ishsiz aliment to‘lovchilar ish bilan ta’minlangan.
Shuningdek, Kambag‘allik va bandlik vazirligi bilan “Bandlik” platformasi tashkil etilib, qarzdor doimiy daromad manbaiga ega bo‘lmasa, uni ish bilan ta’minlash choraklari ko‘rilmoqda.
2025 yilda 3,1 trillion so‘m miqdorida aliment pullari undirilib, 588 nafar undiruvchiga jami 26,8 milliard so‘m mablag‘ to‘lab berilgan.
Aliment to‘lashdan bo‘yin tovlayotgan 16 163 nafar shaxs ma’muriy javobgarlikka tortilgan, 1 283 nafariga jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan, 13 834 nafar oila esa yarashtirilgan.
Farrux Toshpo‘latov ma’lum ushbu, 2026 yil mart oyidan majburiy ijro byurosi xodimlari bodikameradan foydalanishni boshlaydi. Dastlab Toshkent viloyatining Piskent va Oqqo‘rg‘on tumanlarida test rejimidan o‘tkazilgan.
Bodikamera xodimlar va fuqarolar o‘rtasida odob-axloq normalarini saqlash, noxush holatlarning oldini olish va sudda dalil sifatida ishlatiladi.
Ijro ishi soni ko‘pligiga qarab, ayrim tumanlarga bir nechta qurilma berilishi rejalashtirilgan.
Bodikamera faqat yuqori qarshilik ehtimoli bo‘lgan vaziyatlarda, masalan, uydan chiqarish yoki uyni kiritish kabi holatlarda ishlatiladi.

In Uzbekistan, 61 percent of alimony payers are not officially employed.
As Alisher Toirov announced at a press conference held in Uzbekistan on February 20, alimony is considered one of the most painful issues in society.
Currently, 61 percent of the more than 350,000 people working with alimony payers are not officially employed.
In 2025, job fairs held in cooperation with state organizations provided jobs for more than 23,000 unemployed alimony payers.
Furthermore, in collaboration with the Ministry of Poverty Reduction and Employment, the "Employment" platform has been established, and measures are being taken to provide a job for the debtor if they do not have a permanent source of income.
In 2025, alimony payments amounting to 3.1 trillion soums were collected, and a total of 26.8 billion soums were paid to 588 collectors.
16,163 individuals evading alimony payments were held administratively liable, criminal cases were initiated against 1,283, and 13,834 families were reconciled.
Farrukh Toshpulatov announced that starting from March 2026, compulsory enforcement bureau officials will begin using body cameras. Initially, it was tested in the Piskent and Oqqo'rg'on districts of the Tashkent region.
Body cameras will be used to maintain ethical norms between officials and citizens, prevent unpleasant situations, and serve as evidence in court.
Given the high number of enforcement cases, it is planned to provide several devices to certain districts.
Body cameras will only be used in situations with a high likelihood of confrontation, such as evictions or house entries.
Society Today 12:36
Image of 'A fire broke out at a tree seedling warehouse in Fergana.'
Society Today 10:14
A fire broke out at a tree seedling warehouse in Fergana.
Image of 'Money will be returned to those who did not go abroad.'
Money will be returned to those who did not go abroad.
In 2023-2025, citizens who have made payments for sending to work but have not gone abroad for various reasons can reclaim their funds.