O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17 avgust kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Xalqaro va ikki tomonlama kun tartibining dolzarb jihatlari muhokama qilindi.
Rossiya Prezidenti davlatimiz rahbariga 15 avgust kuni Ankorij shahrida o‘tgan Rossiya-AQSh sammitining asosiy natijalari to‘g‘risida ma’lumot berdi.
Davlatimiz rahbari erishilgan kelishuvlarni qo‘llab-quvvatlab, Ukraina atrofidagi vaziyat tez fursatda tartibga solinishiga umid bildirdi.
Savo-iqtisodiy hamkorlikning hozirgi sur’atini saqlab qolish hamda O‘zbekiston va Rossiya korxonalarining ustuvor kooperatsiya loyihalarini jadallashtirishga qaratilgan muvofiqlashtirilgan choralar ko‘rish masalalari ham ko‘rib chiqildi. Barcha darajalarda faol muloqot va almashinuvlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.

On August 17, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the Russian Federation Vladimir Putin.
Current aspects of the international and bilateral agenda were discussed.
The President of Russia informed the head of our state about the main outcomes of the Russia-U.S. summit held on August 15 in the city of Anchorage.
The head of our state expressed support for the agreements reached and hope for a swift resolution of the situation around Ukraine.
Issues related to maintaining the current pace of trade and economic cooperation, as well as accelerating joint projects between Uzbek and Russian enterprises, were also considered. The importance of continuing active dialogue and exchanges at all levels was noted.