Bugʻun kuchli shamol esib, chang-tuzon koʻtariladi
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 10-12 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 22-24 daraja, kunduzi 38-40 daraja issiq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 18-23 daraja, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 21-26 daraja, kunduzi 34-39 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 19-24 daraja, kunduzi 35-40 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 21-26 daraja, kunduzi 37-42 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 19-24 daraja, kunduzi 34-39 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 14-19 daraja, kunduzi 28-33 daraja issiq bo‘ladi.

"Uzhydromet" today announced the weather forecast for August 12.
According to it, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 3-8 m/s, increasing to 10-12 m/s in some areas, and dust storms may occur. The nighttime temperature will be 22-24 degrees, while the daytime temperature will be 38-40 degrees hot.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some areas, and no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, and dust storms may occur. The nighttime temperature will be 18-23 degrees, while the daytime temperature will be 32-37 degrees hot.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some areas, and no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, and dust storms may occur. The nighttime temperature will be 21-26 degrees, while the daytime temperature will be 34-39 degrees hot.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, and dust storms may occur. The nighttime temperature will be 19-24 degrees, while the daytime temperature will be 35-40 degrees hot.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, and dust storms may occur. The nighttime temperature will be 21-26 degrees, while the daytime temperature will be 37-42 degrees hot.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The nighttime temperature will be 19-24 degrees, while the daytime temperature will be 34-39 degrees hot.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some areas, and no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas. The nighttime temperature will be 14-19 degrees, while the daytime temperature will be 28-33 degrees hot.