TIV rahbari Abdul G‘affor Teraviy bilan nimani gaplashdi?
Bugun, 11 iyul kuni O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligida Afg‘onistonning mamlakatimizdagi Elchisi Abdul G‘affor Teraviy janoblari bilan uchrashdi.
“Ikki tomonlama va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalarni muhokama qildik. Biz Afg‘onistonda barqaror rivojlanishni doimo qo‘llab-quvvatlaymiz”, — deyiladi xabarda.
Bundan tashqari, Afg‘onistonni mintaqaviy va global ta’minot zanjirlariga integratsiya qilish muhim vazifalardan biri ekanligini ta’kidlashgan.
Shuningdek, iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish, o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish va faol sheriklikni ilgari surish keng mintaqamizda barqarorlik va farovonlikka xizmat qilishi bo‘yicha qo‘shimcha qilindi.

The leader of TIV, Abdul Ghaffor Terawe, what did he talk about?
The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan met with the Ambassador of Afghanistan in the country.
Image of 'The leader of TIV, Abdul Ghaffor Terawe, what did he talk about?'
Today, on July 11, a meeting was held at the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan with the Ambassador of Afghanistan to our country, Abdul Ghaffor Turavi.
"We discussed bilateral and regional issues on the agenda. We consistently support stable development in Afghanistan," — the report states.
Additionally, it was emphasized that integrating Afghanistan into regional and global supply chains is one of the key tasks.
Furthermore, it was added that deepening economic cooperation, strengthening mutual connectivity, and advancing active partnership will contribute to stability and prosperity in our broader region.