Shomurodov "Roma" dan nega ketdi?
Italiyaning "Roma" klubi futbolchisi o‘zbekistonlik Eldor Shomurodov Turkiyaning "Istanbul Bashakshehir" klubiga ko‘chib o‘tdi. Bu haqda Turkiya klubi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, Shomurodov "Istanbul Bashakshexir"ga 2,7 mln yevroga sotib olish huquqi bilan 3 mln yevroga ijara asosida ko‘chib o‘tgan. Eldor Shomurodov "Istanbul Bashakshexir" bilan 1+1 ko‘rinishida shartnoma imzolagan.
Ma’lumot uchun, ijara muddati 2025-2026-yilgi mavsum oxirigacha mo‘ljallangan bo‘lib, unda futbolchining huquqlarini to‘liq sotib olish imkoniyati mavjud.
Bloger Xushnudbek Xudoyberdiyev o‘zining ijtimoiy tarmoqlaridagi sahifasida Eldor Shomurodov nima sababdan "Roma" ketganiga izoh berdi.
“Eldor Shomurodov Turkiyaning “Bashakshehir” jamoasiga o‘tibdi. “Roma”da ko‘p zaxirada qolgandan ko‘ra, doimiy o‘yin amaliyoti bo‘lgani biz uchun foyda. Omadini bersin!”, deya yozadi u.
Ma’lumot uchun, Futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi sardori Eldor Shomurodov 2022 yilning 9 oyi davomida terma jamoalar miqyosida eng ko‘p gol urgan futbolchi bo‘lib turgan edi. Hujumchi ushbu davrda O‘zbekiston terma jamoasi safida 9 ta gol urgan.

Did Shomurodov "Roma" leave for good?
Uzbek footballer Eldor Shomurodov from Italy's "Roma" club has transferred to Turkey's "Istanbul Başakşehir" club. The Turkish club's press service announced this.
It is noted that Shomurodov moved to "Istanbul Başakşehir" on loan for 3 million euros with an option to buy for 2.7 million euros. Eldor Shomurodov signed a 1+1 contract with "Istanbul Başakşehir".
For reference, the loan period is set until the end of the 2025-2026 season, with the possibility of fully purchasing the player's rights.
Blogger Khushnudbek Khudoyberdiev explained on his social media page why Eldor Shomurodov left "Roma".
"Eldor Shomurodov has moved to Turkey's 'Başakşehir' team. It's better for us that he has regular playing practice rather than mostly staying on the bench at 'Roma'. Good luck to him!", he writes.
For reference, Eldor Shomurodov, captain of Uzbekistan's national football team, had been the top scorer at the national team level for 9 months in 2022. The forward scored 9 goals for Uzbekistan's national team during this period.
Image of 'The final squad of the Uzbekistan national team that will participate in the World Championship has been announced.'
SPORT 02.06.2026 10:09
The final squad of the Uzbekistan national team that will participate in the World Championship has been announced.