Bugun ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli, vaqti-vaqti bilan o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 20-22 daraja, kunduzi 33-35 daraja issiq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayadi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatiladi. Harorat kechasi 20-25 daraja, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayadi, chang-to‘zonlar bilan kuzatiladi. Harorat kechasi 20-25 daraja, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 18-23 daraja, kunduzi 31-36 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayadi, chang-to‘zonlar bilan kuzatiladi. Harorat kechasi 20-25 daraja, kunduzi 34-39 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘onaviloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 18-23 daraja, kunduzi 30-35 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 12-17 daraja, kunduzi 23-28 daraja issiq bo‘ladi.

Uzhydromet announced the weather forecast for tomorrow, July 11.
According to the forecast, the weather in Tashkent will be partly cloudy with occasional changes, and no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The temperature at night will be 20-22 degrees, and during the day, it will be 33-35 degrees Celsius.
In the Republic of Karakalpakstan and the Khorezm region, the weather will be partly cloudy with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with dust storms possible in certain places. The temperature at night will be 20-25 degrees, and during the day, it will be 32-37 degrees Celsius.
In the Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with dust storms possible. The temperature at night will be 20-25 degrees, and during the day, it will be 32-37 degrees Celsius.
In the Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy with occasional changes in some areas, and no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with possible dust storms. The temperature at night will be 18-23 degrees, and during the day, it will be 31-36 degrees Celsius.
In the Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with dust storms possible. The temperature at night will be 20-25 degrees, and during the day, it will be 34-39 degrees Celsius.
In the Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy with occasional changes in some areas, and short-term rain or thunderstorms are possible. The wind will blow from the east at 5-10 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with possible dust storms in certain places. The temperature at night will be 18-23 degrees, and during the day, it will be 30-35 degrees Celsius.
In the foothill and mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy with occasional changes in some areas, and short-term rain or thunderstorms are possible. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas. The temperature at night will be 12-17 degrees, and during the day, it will be 23-28 degrees Celsius.