Hozirda jami 188 o‘rinli 2 ta mehmonxona, kapsula shaklidagi uylar, restoran va xo‘jalik binolari barpo etilgan. Keyingi bosqichda yana 20 ta shunday uy qurilishi mo‘ljallangan. Bu haqda Prezident Matbuot xizmati xabar berdi.
Shavkat Mirziyoyev mehmonxonada yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Umuman, hududda turizmni rivojlantirish maqsadida qiymati 1 milliard 800 million dollar bo‘lgan 52 ta loyiha amalga oshiriladi. Natijada 3 ming 300 ta ish o‘rni yaratiladi va 1 million nafar sayyohga xizmat ko‘rsatiladi.
Parkentning qorli tog‘lari yana bir ulkan loyihani amalga oshirish imkonini bermoqda. Bu yerda Avstriya kompaniyasi tomonidan 1 ming 200 gektarda tog‘-chang‘i kurorti qurish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbariga ushbu loyiha haqida axborot berildi. Uning doirasida 3, 4 va 5 yulduzli mehmonxonalar, chang‘i uchish va osma dor yo‘li, shalelar, piknik maydoni, restoranlar, sog‘lomlashtirish xizmatlari tashkil etiladi.
Loyiha uch bosqichda amalga oshiriladi va to‘liq quvvatda kuniga 15 ming nafar sayyohni qabul qilish imkoniga ega bo‘ladi. 600 ga yaqin servis majmualari tashkil etiladi. Mavsumiy xizmatlar bilan birga 10 mingga yaqin ish o‘rni yaratiladi. Umuman, bu maskan, Bo‘stonliqdagi “Amirsoy” kurorti kabi, Toshkent viloyatining yirik turizm manzillaridan biriga aylanadi.
Mutaxassislar bilan muloqotda loyihani takomillashtirish, xizmatlar qamrovini kengaytirish va qurilishni tezlashtirish tadbirlari yuzasidan fiikr almashildi.

The President got acquainted with the resort at the "Golden Belt" peak.
This hotel, built on a 3-hectare site amidst scenic mountains, stands out for its compactness and affordability.
Image of 'The President got acquainted with the resort at the "Golden Belt" peak.'
Currently, 2 hotels with a total of 188 places, capsule-shaped houses, a restaurant, and utility buildings have been constructed. In the next phase, it is planned to build another 20 such houses. The President's Press Service reported this.
Shavkat Mirziyoev inspected the conditions created at the hotel.
In general, with the aim of developing tourism in the area, 52 projects worth 1 billion 800 million dollars will be implemented. As a result, 3,300 jobs will be created, and services will be provided for 1 million tourists.
The snowy mountains of Parkent provide the opportunity to implement another major project. Here, an Austrian company plans to build a ski resort on 1,200 hectares.
The head of our state was informed about this project. Within its framework, 3, 4, and 5-star hotels, ski jumps, and cable cars, chalets, picnic areas, restaurants, and health services will be established.
The project will be implemented in three phases and will have the capacity to accommodate 15,000 tourists per day at full capacity. Close to 600 service complexes will be established. Along with seasonal services, nearly 10,000 jobs will be created. Overall, this place, like the "Amirsoy" resort in Bostanlik, will become one of the major tourism destinations in the Tashkent region.
In discussions with experts, ideas were exchanged on improving the project, expanding the range of services, and accelerating construction measures.