Toshkent havosi “sariq” zonada
Bugun, 27-may kuni ertalab soat 09:00 holatiga ko‘ra, Toshkent shahri bo‘ylab havo sifati asosan «sariq» zona darajasida baholanmoqda.
Bu esa havoda ifloslanishning mo‘tadil darajada ekanini anglatadi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, asosiy ifloslantiruvchi modda bu — PM2,5 zarrachalari bo‘lib, ularning miqdori Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tavsiya qilgan yillik norma bilan solishtirilganda 4,6 baravar yuqori ekani aniqlangan.
Shu bilan birga, boshqa zararli moddalar — masalan, azot dioksidi, oltingugurt dioksidi, uglerod oksidi kabi ifloslantiruvchilarning darajasi belgilangan me’yorlardan oshmagan.
PM2,5 zarrachalari o‘zi nima?
PM — havoda mavjud barcha zarrachalar, shu jumladan, chang, loy, kuyindi, tutun va suyuqlik tomchilari. Chang zarralari nafas yo‘llarini bezovta qiladi va bronxit, emfizem, yurak-qon tomir kasalliklari (masalan, insult), ko‘z infeksiyalari, terining tirnash xususiyati va meningokkok meningiti kabi kasalliklarni keltirib chiqarishi yoki yomonlashtirishi mumkin.
Chang zarralarining kattaligi inson salomatligi uchun potensial xavfni aniqlashda asosiy omil hisoblanadi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, diametri 10 mikrondan kam bo‘lgan zarralar (≤ PM10) o‘pkaga chuqur kirib, ularda to‘planishi mumkin. Diametri 2,5 mikrondan (≤ PM2,5) kam bo‘lgan zarrachalar sog‘likka yanada zararli ta’sir ko‘rsatadi: ular o‘pkada havo to‘sig‘ini yengib, qon aylanish tizimiga kirishi mumkin.
Jamiyat Bugun 13:03
'Dollar ketma-ket to‘rt kun ko‘tarildi'ning rasmi
Dollar ketma-ket to‘rt kun ko‘tarildi
Markaziy bank xorijiy valyutalarning o‘zbek so‘miga nisbatan 24 martda amalda bo‘ladigan qiymatini e’lon qildi.

As of 9:00 a.m. today, May 27, air quality in Tashkent is mainly assessed at the level of the "yellow" zone.
This means that air pollution is at a moderate level.
Experts note that the main pollutant is PM2.5 particles, the amount of which is 4.6 times higher than the annual norm recommended by the World Health Organization.
At the same time, the levels of other harmful substances - such as nitrogen dioxide, sulfur dioxide, carbon monoxide - did not exceed the established norms.
What are PM2.5 particles?
PM - all particles present in the air, including dust, clay, soot, smoke, and liquid droplets. Dust particles irritate the respiratory tract and can cause or worsen diseases such as bronchitis, emphysema, cardiovascular disease (such as stroke), eye infections, skin irritation, and meningococcal meningitis.
The size of dust particles is a key factor in determining the potential danger to human health.
According to the World Health Organization, particles with a diameter of less than 10 microns (≤ PM10) can penetrate deep into the lungs and accumulate in them. Particles with a diameter less than 2.5 microns (≤ PM2.5) have a more harmful effect on health: they can overcome the air barrier in the lungs and enter the circulatory system.