Shavkat Mirziyoyev Ilhom Aliyev bilan telefon orqali muloqot qildi
O‘zbekiston va Ozarbayjon yetakchilari ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalarini muhokama qilishdi.
'Shavkat Mirziyoyev Ilhom Aliyev bilan telefon orqali muloqot qildi'ning rasmi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev 26 aprel kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda O‘zbekiston bilan Ozarbayjon o‘rtasidagi do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.
O‘tgan yil avgust oyida Ozarbayjon Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifi yakunida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari diqqat markazida bo‘ldi.
Iqtisodiy kooperatsiya yili doirasida samarali ishlar olib borilayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmi yil boshidan buyon 20 foizga oshdi. Avtomobilsozlik, to‘qimachilik, elektrotexnika, energetika, qishloq xo‘jaligi, turizm va boshqa sohalardagi loyihalar faol bosqichga kirgan.
Birgalikda boy madaniy-gumanitar almashinuv dasturi amalga oshirilmoqda.
Joriy yilda o‘tkazilishi rejalashtirilgan oliy darajadagi sammitlarga puxta tayyorgarlik ko‘rish, jumladan, Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi, hududlar va rektorlar forumlari, madaniy tadbirlarni o‘tkazish muhimligi qayd etildi.
Yetakchilar mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashdilar, bo‘lajak ko‘p tomonlama, shu jumladan Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi tadbirlar rejasini ko‘rib chiqdilar.

The leaders of Uzbekistan and Azerbaijan discussed pressing issues of bilateral relations.
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, discussed issues of further strengthening friendship, strategic partnership, and alliance relations between Uzbekistan and Azerbaijan during a telephone conversation that took place on April 26 discussed.
The focus was on the implementation of agreements reached at the end of the state visit of the President of Azerbaijan to Uzbekistan in August of last year.
Particular satisfaction was noted with the productive work being carried out within the Year of Economic Cooperation. The volume of trade has increased by 20 percent since the beginning of the year. Projects in the automotive, textile, electrical engineering, energy, agriculture, tourism, and other sectors have entered an active phase.
A rich program of cultural-humanitarian exchange is being implemented jointly.
Thorough preparations for the high-level summits planned for this year, including the next meeting of the Intergovernmental Commission, forums of regions and rectors, and cultural events, were noted as important.
The leaders also exchanged views on the regional agenda, reviewing plans for upcoming multilateral events, including those within the framework of the Organization of Turkic States.