2025-yilning 13-aprel kuni Rossiyaning Kaliningrad shahri Gagarin ko‘chasidagi ko‘p qavatli uyda 4 nafar O‘zbekiston fuqarosi o‘lik holda topildi. Bu haqda “Kaskad” nashri ma’lum qildi.
Ma’lum bo‘lishicha, ularning o‘limida tergovchilar tomonidan jinoyat alomatlari aniqlanmagan. Gagarin ko‘chasidagi 22-binodagi 5-xonadonga bir oydan kamroq vaqt oldin o‘zbekistonlik to‘rt kishi ko‘chib borgan. Ular O‘zbekistondan Kaliningradga pul topish uchun ketgan.
Marhumlarning jasadi olib chiqilgach, uyning eshigi qulflangan. Tergovchilar qo‘shnilarni ham so‘roqqa tutgan. Ular esa vafot etgan o‘zbekistonliklarning uyga kam kelgani, ko‘p ishlagani haqida aytib bergan.
“Yaxshi odamlar edi. Har kuni ertalab soat sakkiz yarimlarda chiqib ketardi, kechqurun ham soat to‘qqizlar atrofda qaytib kelardi. Faqat eshik yopilish ovozini eshitar edim, o‘zi juda xotirjam edi”, — deya eslaydi Lyudmila ismli qo‘shni ayol.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ularning o‘limiga is gazidan zaharlanish sabab bo‘lgan. Viloyat tergov qo‘mitasi bergan xabarga ko‘ra, ijaradagi xonadonda gaz jihozlariga noto‘g‘ri xizmat ko‘rsatilgan.
“Ish bo‘yicha tergov ishlarini viloyat prokuraturasi ham nazorat qilmoqda. Xonadon egasi ularning o‘limi uchun javobgar bo‘lishi mumkin. Ish ochilgan modda bo‘yicha eng ko‘p jazo bir necha yillik qamoq jazosiga to‘g‘ri keladi”, degan Rossiya Tergov qo‘mitasi rahbarining Kaliningrad viloyati bo‘yicha katta yordamchisi Natalya Gatsko.

On April 13, 2025, four Uzbek citizens were found dead in a multi-story building on Gagarin Street in Kaliningrad, Russia. This was reported by the "Kaskad" publication.
It turned out that investigators did not find any signs of a crime in their death. Less than a month ago, four people from Uzbekistan moved into apartment No. 5 in building No. 22 on Gagarin Street. They left Uzbekistan for Kaliningrad to earn money.
After the bodies of the deceased were taken out, the door of the house was locked. Investigators also questioned the neighbors. They reported that the deceased Uzbeks rarely came home and worked a lot.
"They were good people. Every morning he left at half past eight and returned around nine in the evening. I only heard the door slamming, and she was very calm," recalls a neighbor named Lyudmila.
According to preliminary data, the cause of their death was carbon monoxide poisoning. According to the regional investigative committee, the gas equipment in the rented apartment was serviced incorrectly.
"The regional prosecutor's office is also overseeing the investigation. The owner of the apartment may be responsible for their death. "The maximum sentence under the article in which the case was opened is several years of imprisonment," said the head of the Investigative Committee of Russia, Senior Yo.