Ma’lum qilinishicha, soat 22:23 da Toshkent viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasiga Bo‘stonliq tumani “Yakkatut” MFY hududida 2 yoshli bola yo‘qolib qolgani va o‘sha hududdagi jarlikka tushib ketganidan gumonlanib xabar berilgan.
Aytilgan manzilga zudlik bilan Bo‘stonliq tumanining bir guruh qutqaruvchilari yetib borgan. Olib borilgan qidiruv-qutqaruv ishlari natijasida bola o‘sha hudud yaqinidagi jarlikning tahminan 25 metr bo‘lgan chuqurligidan topilgan va yuqoriga olib chiqilib, sog‘-salomat ota-onasiga topshirilgan. Hozirda bolaning ahvoli yaxshi ekani ma’lum qilingan.

Yesterday, on April 10, a 2-year-old child fell into a ravine in the Bostanlik district of Tashkent region. The Ministry of Emergency Situations of Tashkent region reported this.
It was reported that at 22:23, the Emergency Department of Tashkent region received a report that a 2-year-old child had gone missing and was suspected to have fallen into a ravine in the area of the "Yakkatut" MFI in Bostanlik district.
A group of rescuers from Bostanlik district promptly arrived at the reported location. As a result of the search and rescue operations, the child was found at the bottom of a ravine approximately 25 meters deep, near the area, and was safely lifted out and handed over to his parents. It has been reported that the child is now in good condition.