O‘zbekistonning sobiq tashqi ishlar vaziri, prezidentning tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maxsus vakili Abdulaziz Komilov Turkmanistonning "Hurmatli el yoshullisi" ("Hormatly il ýaşulusy") unvoni bilan taqdirlandi. Bu haqda Turkmenportal xabar berdi.
Mamlakat prezidenti Serdar Berdimuhamedov farmoni bilan berilgan unvon unga "Turkmaniston va O‘zbekiston o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlash, milliy an’ana va urf-odatlarni rivojlantirish, ikki qardosh xalqning ma’naviy rishtalari bilan bog‘liq birligi va hamjihatligini mustahkamlashdagi ulkan xizmatlari" uchun taqdim etildi.
Bundan tashqari, yana bir boshqa farmonga muvofiq Abdulaziz Komilov "Maxtumquli Firog‘iyning 300 yilligi" (Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygyna) yubiley medali va ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi.
Bu mukofot ham unga "yosh avlod tarbiyasidagi alohida xizmatlari uchun, shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasidagi uzoq yillik munosabatlarni, siyosiy, iqtisodiy, ilmiy-ta’limiy va madaniy hamkorlikni kengaytirishga qo‘shgan katta shaxsiy hissasi uchun" topshirildi.

Abdulaziz Komilov was honored with the title of "Esteemed Elder of the Nation" of Turkmenistan.
Image of 'Abdulaziz Komilov was honored with the title of "Esteemed Elder of the Nation" of Turkmenistan.'
Uzbekistan's former Foreign Minister and the President's Special Representative on Foreign Policy, Abdulaziz Kamilov, was awarded the title of Turkmenistan's "Honored Elder of the People" ("Hormatly il ýaşulusy"). This was reported by Turkmenportal
The title was awarded to him by the decree of the President of the country, Serdar Berdimuhamedov, for "strengthening the friendly relations between Turkmenistan and Uzbekistan, developing national traditions and customs, and reinforcing the unity and solidarity connected with the spiritual ties of the two brotherly nations."
In addition, according to another decree, Abdulaziz Kamilov was awarded the jubilee medal and breast badge of "Magtymguly Pyragy’s 300th Anniversary" (Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygyna).
This award was also given to him for "his special services in the upbringing of the younger generation, as well as his significant personal contribution to expanding the long-term relations between the two countries, and in political, economic, scientific-educational, and cultural cooperation."