Tailandning janubiy hududlarida so‘nggi 30 yil ichidaga eng kuchli suv toshqinlari kuzatilmoqda, deb xabar qilyapti "Dunyo" AA.
Bir necha kun davom etgan kuchli yomg‘ir oqibatida Tailandning 8 janubiy provinsiyalarining ko‘plab hududlarini suv bosdi, kasalxonalar yopildi, minglab aholi o‘z uylarini tashlab ketishga majbur bo‘ldi. Hududda transport, jumladan poyezdlar qatnovi butunlay izdan chiqdi.
Suv sathi 1,5 metrgacha ko‘tarilgan Songkla provinsiyasining barcha 16 ta tumanlari tabiiy ofat zonalari deb e’lon qilindi. Mazkur hududda 49 ming xonadon suv ostida qoldi va 95 mingdan ortiq odam jabr ko‘rdi. 2 ta fuqaro vafoti qayd etildi.
Tailand meteorologiya departamenti ma’lumotlariga ko‘ra, to‘fon va toshqinlar yaqin kunlarda to‘xtamaydi. Qirollik sharqiy hududlari ham kuchli musson va yog‘ingarchilikka tayyorlanishi lozimligi bildirildi.
O‘zbekistonning Bangkok shahridagi Bosh konsulxonasi tabiiy ofat hududidagi vatandoshlarimiz bilan aloqada bo‘lib turibdi. Yordamga muhtoj fuqarolarga mazkur hududni tark etish, ularga tegishli hujjatlar rasmiylashtirish bo‘yicha konsullik-huquqiy yordam ko‘rsatilmoqda.

The strongest flood in the last 30 years is being observed in the south of Thailand.
The Uzbekistan Consulate is in contact with compatriots in the disaster area, maintaining communication.
Image of 'The strongest flood in the last 30 years is being observed in the south of Thailand.'
The southern regions of Thailand are experiencing the most severe floods in the last 30 years, reports the "World" News Agency.
Several days of heavy rain have resulted in flooding in many areas of Thailand's 8 southern provinces, hospitals have been closed, and thousands of people have been forced to leave their homes. The area's transportation, including train services, has completely collapsed.
All 16 districts of Songkhla province, where the water level has risen up to 1.5 meters, have been declared natural disaster zones. In this area, 49,000 households have been submerged and more than 95,000 people have been affected. 2 civilian deaths have been recorded.
According to the Thailand Meteorological Department, the storms and floods are not expected to stop in the coming days. The kingdom's eastern regions have also been warned to prepare for strong monsoons and rain.
The Embassy of Uzbekistan in Bangkok is in contact with our citizens in the disaster-stricken area. Consular and legal assistance is being provided to citizens in need, including help with leaving the area and processing the necessary documents.