Boks bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi To‘lqin Qilichev o‘z shogirdlarining Parijda bo‘lib o‘tgan Olimpiada o‘yinlaridagi muvaffaqiyatli ishtiroki haqida fikr bildirdi.
“G‘alabalar siri nimada? Menimcha, bu hamjihatlikda. Biz kecha-yu kunduz, har kuni ishladik. Har bir sportchiga alohida murabbiy taklif qildik. Xato qilishga haqimiz yo‘q edi. Agar muvaffaqiyat ildiziga qarasak, e’tibor yuqoridan, prezidentdan bo‘ldi. Biz so‘ragan hamma narsani tayyorlab berishdi.
Men esa har bir murabbiy o‘z ishini bajarishi uchun reja tuzdim. Misol uchun, men kubalik murabbiyga maydondagi kechki mashg‘ulot uning ishi ekani, kardio murabbiyiga kunduzgi mashg‘ulotga u javob berishini aytdim. Har bir murabbiy chin yurakdan ishladi. Ular o‘z ishini yuqori saviyada bajardi. Men murabbiylarning har birini nazorat qildim.
Yigitlarga ham ishonchim komil edi: bizda o‘zbekcha mentalitet, urf-odatlar – hammasi saqlanib qolgan. Biz vatanimiz uchun, qarindoshlarimiz uchun, oilamiz uchun har narsaga tayyormiz. Yigitlar borini berishdi. Mashg‘ulotlardan o‘zim rohatlandim”, dedi Qilichev “Viktor Yalymovning boks studiyasi” Youtube kanaliga bergan intervyusida.
Eslatib o‘tamiz, 2024 yilgi Olimpiadada o‘zbekistonlik bokschilar beshta oltin medalni qo‘lga kiritdi. Hasanboy Do‘stmatov (51 kilogrammgacha), Abdumalik Halokov (57), Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev (71), Lazizbek Mullajonov (92) va Bahodir Jalolov (92+) musobaqada shohsupaning eng yuqori o‘rnidan joy egalladi.

The head coach of the Uzbekistan national boxing team, Tўlqin Qilichev, commented on his disciples' successful participation in the Olympic Games held in Paris expressed his thoughts.
“What's the secret behind the victories? I believe it's in unity. We worked day and night, every day. We appointed a separate coach for each athlete. We had no right to make mistakes. If we look into the root of success, attention came from the top, from the president. Everything we asked for was prepared for us.
I, on the other hand, devised a plan for each coach to fulfill his duties. For example, I told the Cuban coach that the evening training in the field was his responsibility, and the cardio coach was responsible for the daytime training. Every coach worked with all their heart. They performed their duties at a high level. I monitored each coach.
I had complete confidence in the boys as well: we have preserved the Uzbek mentality, customs and traditions – everything. We are ready for anything for our country, our relatives, for our families. The boys gave it their all. I enjoyed the training sessions”, said Qilichev in an interview with “Victor Yalymov’s boxing studio” YouTube channel.
We remind that in the 2024 Olympics, Uzbekistani boxers won five gold medals. Hasanboy Dusmatov (up to 51 kilograms), Abdulmalik Halakov (57), Asadkhuja Muydinkhujaev (71), Lazizbek Mullajonov (92), and Bakhodir Jalolov (92+) took the highest position on the podium in the competition.