Жанубий Корея Депократик партияси етакчиси президент Юннинг ҳибсга олинишини демократияни тиклаш йўлидаги “биринчи қадам” деб атади
Жанубий Кореядаги асосий мухолифат - Демократик партия етакчиси чоршанба куни президент Юн Сук Ёлнинг терговчилар томонидан ҳибсга олиниши мамлакат конституциявий тузуми ва демократияни тиклаш йўлидаги “биринчи қадам” эканлигини айтди. Корея Республикасининг Yonhap янгиликлар агентлиги шу ҳақда маълум қилган.
"(Бу) конституциявий тузум ва демократияни тиклаш ва қонун устуворлигини таъминлаш йўлидаги биринчи қадамдир", деган депутат Пак Чан Дай партия қонунчилари йиғилишида. Депутат Юнни 3 декабр куни ҳарбий ҳолат эълон қилиши орқали конституция ва қонунларни бузганликда айблаб, уни “жиддий жиноятчи” деб атади.
Эслатиб ўтамиз, Жанубий Корея президенти Юн Сок Ёлни терговчилар томонидан иккинчи уринишда ҳибсга олинди. Президент қароргоҳидаги кўп соатлик қаршиликлардан сўнг терговчилар бу сафар Юнни Коррупция бўйича тергов бюроси биносига олиб келишнинг уддасидан чиқишди. Терговчиларнинг Президентни ҳисбга олиш бўйича биринчи уриниши январ ойи бошида муваффақиятсиз кечган эди.
Аввалроқ Юн Сок Ёл қисқа видеомурожаат тарқатган, унда уни ҳибсга олиш ноқонуний эканлигига ишонишини, аммо қон тўкилишини олдини олиш учун терговчилар ва полицияга бўйсунишга қарор қилганини маълум қилган.
Декабр ойи бошида Жанубий Корея президенти мамлакатда ҳарбий ҳолат жорий этишга уриниб кўрди, шундан сўнг парламент уни исёнга уринишда айблаб, импичмент эълон қилди.
Юн парламент унга импичмент эълон қилиш учун овоз берган 14 декабрдан бери президентлик ваколатларидан маҳрум этилган. Бироқ уни лавозимидан четлаштиришдан олдин импичмент Конституциявий суд томонидан тасдиқланиши керак. Суд қарор қабул қилмагунича, Юн Сок-Ёл расман президент бўлиб қолаверади.

The arrest of Yoon is the "first step" towards restoring democracy — South Korean party leader
Image of 'The arrest of Yoon is the "first step" towards restoring democracy — South Korean party leader'
The leader of the South Korea Democratic Party called the arrest of President Yoon a “first step” towards restoring democracy
The main opposition in South Korea - the leader of the Democratic Party stated on Wednesday that the arrest of President Yoon Suk Yeol by investigators is a “first step” towards restoring the country's constitutional order and democracy. The Republic of Korea's Yonhap news agency reported this.
"(This) is the first step towards restoring the constitutional order and democracy and ensuring the supremacy of law," said lawmaker Park Chang Dai at a party legislators' meeting. The lawmaker accused Yoon of violating the constitution and laws by declaring a state of military emergency on December 3, calling him a “serious criminal”.
We remind that South Korea's President Yoon Suk Yeol was arrested by investigators for the second attempt. After several hours of resistance at the presidential residence, this time the investigators managed to bring Yoon to the Corruption Investigation Bureau's building. The first attempt to arrest the President by investigators was unsuccessful at the beginning of January.
Earlier, Yoon Suk Yeol released a brief video statement stating that he believes his arrest is illegal, but decided to comply with the investigators and police to prevent bloodshed.
In early December, the President of South Korea tried to impose martial law in the country, after which the parliament accused him of attempting a coup and declared impeachment.
Yoon has been deprived of his presidential powers since December 14, when the parliament voted for his impeachment. However, the impeachment must be confirmed by the Constitutional Court before he is officially removed from office. Until the court makes a decision, Yoon Suk-Yeol remains officially the president.