Bugun qanday ob-havo kuzatiladi?
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi, 10-12 m/s gacha kuchayishi, ba’zi joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 22-24 daraja, kunduzi 35-37 daraja issiq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayadi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatiladi. Harorat kechasi 20-25 daraja, kunduzi 30-35 daraja issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayadi, chang-to‘zonlar bilan kuzatiladi. Harorat kechasi 22-27 daraja, kunduzi 35-40 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 22-27 daraja, kunduzi 33-38 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayadi, chang-to‘zonlar bilan kuzatiladi. Harorat kechasi 23-28 daraja, kunduzi 36-41 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 22-27 daraja, kunduzi 31-36 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 17-22 daraja, kunduzi 23-28 daraja issiq bo‘ladi.

According to it, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 3-8 m/s, intensifying up to 10-12 m/s, dust storms may be observed in some places. The temperature will be 22-24 degrees at night, and 35-37 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and the Khorezm region, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, intensifying in some places up to 13-18 m/s, dust storms may be observed in some areas. The temperature will be 20-25 degrees at night, and 30-35 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, intensifying in some places up to 13-18 m/s, dust storms may be observed. The temperature will be 22-27 degrees at night, and 35-40 degrees during the day.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, intensifying in some places up to 13-18 m/s, and dust storms may be observed. The temperature will be 22-27 degrees at night, and 33-38 degrees during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, intensifying in some places up to 13-18 m/s, and dust storms may be observed. The temperature will be 23-28 degrees at night, and 36-41 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, short-term rainfall and thunderstorms may occur in some places. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s, intensifying in some places up to 13-18 m/s, and dust storms may be observed in some areas. The temperature will be 22-27 degrees at night, and 31-36 degrees during the day.
In the foothills and mountainous areas of the Republic, the weather will be partly cloudy, variable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, intensifying in some places up to 13-18 m/s. The temperature will be 17-22 degrees at night, and 23-28 degrees during the day.