Қашқадарё, Навоий, Бухоро ва Сирдарё вилоятларида адвокатларнинг ноқонуний қилмишлари фош этилди. Бу ҳақда ДХХ матбуот хизмати хабар берди.
Давлат хавфсизлик хизмати ва Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ходимлари томонидан жойларда ўтказилган тезкор тадбирлар давомида бир нечта адвокатларнинг ноқонуний ҳаракатларига чек қўйилди.Жумладан, ЖИБ Деҳқонобод туман судида кўрилаётган жиноят ишидаги айбланувчига нисбатан озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо тайинланишида суд тизимидаги танишлари орқали ёрдам бериш эвазига 4 минг АҚШ доллари олган вақтида мазкур туманда фаолият юритувчи адвокатлик бюроси адвокати Д.А. ашёвий далиллар билан ушланди.
Кармана туманида ўтказилган тезкор тадбирда эса Навоий шаҳрида фаолият юритувчи адвокатлик фирмаси адвокати Х.А. Жиноят Кодексининг 246 ва 273-моддалари билан қўзғатилган жиноят иши бўйича айбланувчига нисбатан мансабдор танишлари орқали енгил жазо тайинлатиб, уни озодликка чиқартириб бериш эвазига 20 млн. сўм ва 500 АҚШ доллари олган вақтида ушланди.
Вобкент туманида кузатилган ҳолатда, маҳаллий адвокатлик бюроси адвокати Н.Ғ. Жиноят Кодексининг тегишли моддалари билан айбдор деб топилган фуқарога нисбатан мазкур туман судининг 3 йил 6 ой муддатга озодликни чеклаш бўйича чиқарган ҳукмини ўзининг мансабдор танишлари орқали 1 йил 2 ой муддатда якунлатиб бериш эвазига 1200 АҚШ доллари олган вақтида ушланди.
Қарши шаҳрида фаолият юритувчи адвокатлик фирмасининг муқаддам судланган адвокати Б.А. ҳам фуқаролик ишлари бўйича туманлараро судда кўриб чиқилаётган эр-хотин ўртасидаги никоҳни ваколатли танишлари орқали бекор қилдириб бериш эвазига 1100 АҚШ доллари олган вақтида ушланди.
Ширин шаҳрида фаолият юритувчи адвокатлик фирмаси адвокати Б.Қ. Жиноят Кодексининг 270-моддаси 2-қисми “а” банди билан қўзғатилган жиноят иши бўйича айбланувчига нисбатан озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо тайинланишида суд органларидаги мансабдор танишлари орқали ёрдам бериш эвазига 800 АҚШ доллари ва 2,5 млн. сўм олган вақтида ушланди.

Illegal actions of lawyers were exposed in the Kashkadarya, Navoiy, Bukhara, and Syrdarya regions.
Currently, criminal cases have been initiated against these lawyers, and investigative actions are being conducted.
Image of 'Illegal actions of lawyers were exposed in the Kashkadarya, Navoiy, Bukhara, and Syrdarya regions.'
In Kashkadarya, Navoiy, Bukhara, and Sirdarya regions, illegal activities of lawyers were exposed. The State Security Service's press service reported this.
The employees of the State Security Service and the Department under the Prosecutor General conducted operational measures on the ground that stopped several lawyers from illegal actions.
The actions include a lawyer from an advocacy firm operating in the Dehqonobod district court during a criminal case where the defendant was accused, through acquaintances in the court system, of taking $4,000 for assisting in assigning a punishment unrelated to imprisonment.
In a rapid operation conducted in Karmana district, a lawyer from a law firm operating in the city of Navoi was caught in the act of obtaining 20 million UZS and 500 USD in exchange for arranging a lighter sentence and the release of an accused in a criminal case initiated under Articles 246 and 273 of the Criminal Code through their official acquaintances.
In the case observed in Vobkent district, a local law firm’s lawyer N.G. was caught accepting $1,200 for finishing a sentence of restriction of freedom for 3 years and 6 months issued by the local court for a convicted citizen through official acquaintances within 1 year and 2 months.
In Qarshi city, a previously convicted lawyer B.A. from a law firm was detained for taking $1,100 in exchange for annuling a marriage between a husband and wife through influential acquaintances at the inter-district civil court.
In Shirin city, a lawyer B.Q. from a law firm was caught in the act of taking 800 USD and 2.5 million UZS in exchange for arranging a punishment not related to imprisonment for an accused in a criminal case initiated under part 2, clause “a” of Article 270 of the Criminal Code through official acquaintances in judicial bodies.
Criminal cases have been initiated against these lawyers, and investigative actions are being carried out.